Stikliniai šilumos spąstai

Stikliniai šilumos spąstai

Didžiąją lango ir jo kainos dalį sudaro stiklo paketas. Per jį patiriami ir didžiausi šilumos nuostoliai. Nuo stiklo paketo savybių labai priklauso, ar tinkamai išleidžiame pinigus, skirtus langams.

Stiklo paketai į vidų įleidžia dienos šviesą ir patalpas bei pastato konstrukcijas saugo nuo atmosferos reiškinių. Norintieji įsigyti kokybišką lango profilį, turėtų rinktis ir kokybišką stiklo paketą.

Kokie būna stiklo paketai?

Stiklo paketai – šilumai ir garsui mažai laidi šiuolaikinė langų stiklinimo priemonė. Vis dėlto reikia pripažinti, kad net ir geriausias iš jų – tai didžiausių šilumos nuostolių pastate priežastis. Būtent per stiklines atitvarų dalis prarandama daugiausia šilumos žiemą, o vasarą į patalpą patenka daugiau kaitros.

Kalbėdami apie stiklo paketą, įsivaizduojame stiklo lakštus, tarpusavyje sujungtus aliuminio ar plastiko rėmeliu, ir dujomis užpildytą tarpą tarp stiklų. Stiklo paketai skirstomi į taupančius šilumą, kontroliuojančius saulės spindulių patekimą, izoliuojančius garsą (akustinius) ir padidinto atsparumo, kurie pagaminti iš grūdinto ar laminuoto stiklo (trisluoksnio stiklo). Pagal konstrukcijos tipą būna vienos (2 stiklų), dviejų (3 stiklų), rečiau – trijų kamerų (4 stiklų). Spręsdami, kokį paketą pasirinkti, tikrai nesuklysite vadovaudamiesi taisykle „daugiau, vadinasi, geriau“.

Langams stiklinti, atsižvelgiant į šilumines charakteristikas ir laidumo šviesai reikalavimus, dažniausiai gaminami vienos ir dviejų kamerų stiklo paketai. Kaip pasakojo stiklo paketų gamyba užsiimančios bendrovės „Glastika“ direktorius Jonas Jancevičius, populiariausi yra trijų stiklų paketai. Tokiame pakete abu išoriniai stiklai paprastai būna selektyvieji, 4 mm storio. Jei stiklo paketo plotas didesnis nei 2,8 kv. metro, tai stiklai gali būti 6 mm storio. Tad būtina išsiaiškinti, ar pakete naudojami selektyvieji stiklai.

Selektyvusis stiklas: vienas, du ar nė vieno?

Pigiausi stiklo paketai – tai dviejų neselektyvinių stiklų paketai. Tačiau jų termoizoliacinės savybės yra maždaug 2,5 karto prastesnės nei stiklo paketo su selektyviniais stiklais. Nuostolingiausia pasirinkti stiklo paketus, kuriems gaminti naudojami du paprasti stiklai, tarp kurių – 6 mm tarpas: tokie langai tinka nebent vasarnamiui.

Kartais, siekiant palankesnio kainos ir kokybės santykio, renkamasi dėti vieną selektyvinį ir vieną paprastą stiklą. Tai geresnis sprendimas nei visai neselektyvinis stiklo paketas. Selektyvinis stiklas iš vidinės lango pusės ir paprastas iš išorės sudaro pakankamai didelę stiklo paketo šiluminę varžą, tačiau tai tikrai nėra geriausias sprendimas, o sutaupyti įsigyjant langą pinigai vargu ar atpirks patiriamus šilumos nuostolius.

Du selektyviniai stiklai – geriausias sprendimas siekiant mažiausių šilumos nuostolių per stiklo paketą, nes jų paviršius padengtas specialia danga, atgal į patalpą atspindinčia 40–70 proc. šilumos.

Tarpai tarp stiklų

Didelę įtaką šilumos izoliavimui daro ir tarpai tarp stiklų: optimaliu variantu laikomas 1618 mm (ne siauresnis nei 14 mm) pločio tarpas. Kuo jis mažesnis, tuo prastesnis šilumos laidumo koeficientas. Nerekomenduojama į langą dėti 3 stiklų paketų su siaurais (6, 8, 10 mm) tarpais tarp stiklų, nes šiluminių stiklo paketo savybių jie nepagerina arba pagerina labai minimaliai.

Skiriamasis rėmelis dažniausiai būna iš aliuminio, plieno arba plastiko, jis padeda tarp stiklo lakštų išlaikyti reikiamus atstumus. Nerūdijančiojo plieno rėmeliai šiek tiek brangesni už aliumininius, bet jie pagerina stiklo paketų šilumines savybes, nes yra mažiau laidūs šilumai. Nerūdijančiojo plieno rėmeliai užtikrina aukštesnę temperatūrą stiklo paketo kraštuose ir mažesnį energijos praradimą iš patalpos pusės, todėl sumažėja tikimybė, kad ant stiklo susidarys kondensatas, atsiras pelėsis. Kokybiški plastikiniai stiklo paketo rėmeliai bendrą lango šilumos izoliavimo koeficientą gali pagerinti 0,1–0,15 W/(m2K).

 

Kuo oro tarpas tarp stiklų platesnis, tuo stiklo paketas šiltesnis, geriausia, kad tarpas būtų ne siauresnis nei 12 mm. Deja, be galo jo didinti negalima, nes, pasiekus 20 mm, viduje pradeda vykti konvekcinis oro judėjimas, dėl kurio labai greitai pernešama šiluma. Taigi šios ribos viršyti nerekomenduojama. Užuot didinus tarpus tarp stiklų, dedamas trečias stiklas – susidaro du oro tarpai, taigi iš esmės tarpas padvigubėja. Ketvirtas stiklas sudaro galimybę oro tarpą patrigubinti, tačiau ir taip stora stiklo konstrukcija dar pastorėtų, vizualiai stiklas patamsėtų, stipriai pabrangintų konstrukciją, sumažintų šviesos laidumą ir pasunkėtų.

Keturių stiklų paketą daryti tokio pat storio kaip trijų nėra prasmės, nes dėl papildomo stiklo tektų sumažinti tarpus, o kartu – ir viso paketo šiluminę varžą, be to, pasunkėtų konstrukcija. Apie ketvirto stiklo naudą galima kalbėti tik tuo atveju, jei stiklo paketas storinamas. Tokie masyvūs, sunkūs, tačiau šilti ir garsą izoliuojantys stiklo paketai naudojami pastatuose, kuriems keliami itin aukšti termoizoliacijos reikalavimai, todėl jie labai populiarūs šalto klimato šalyse.

Šilumos perdavimo koeficientas

Ilgą laiką geriausiai kainos ir kokybės santykį atitinkančiu pasirinkimu laikytas selektyvusis dviejų stiklo lakštų paketas. Nors dviejų stiklų pakete atstumai tarp stiklų, stiklo storis, rėmelis gali būti toks pat kaip ir trijų stiklų pakete, jo šiluminės charakteristikos tikrai prastesnės.

„Jeigu naudosime stiklo paketą su dviem stiklais, tai maksimalus paketo šilumos perdavimo koeficientas Ug, kurį galime išgauti, yra 1 W/(m2K). Su trimis stiklais jį galime sumažinti iki 0,5 W/(m2K). Tai daug geriau“, – sako bendrovės „Glastika“ direktorius J. Jancevičius. Kuo koeficientas mažesnis, tuo efektyviau stiklo paketas sulaiko šilumą patalpose.
Ug – stiklo paketo (g: glass – stiklas) šilumos perdavimo koeficientas
Uf – rėmo (profilio) (f: frame – rėmas) šilumos perdavimo koeficientas
Uw – bendras viso lango (stiklo paketo ir rėmo) (w: window – langas) šilumos perdavimo koeficientas

Dujos stiklo pakete

Svarbu pabrėžti, kad visos kameros turi būti visiškai izoliuotos viena nuo kitos, sandarios ir užpildytos inertinėmis dujomis. Dažniausiai naudojamos argono dujos viso stiklo paketo šilumines charakteristikas pagerina penktadaliu. Retais atvejais vietoj jų naudojamos kriptono dujos. Pastarosios brangesnės, bet geriau sulaiko šilumą, tačiau jų teikiama nauda juntama tik tuomet, kai tarpas tarp stiklų ne platesnis nei 12 mm.

Ką pasirinkti?

Akivaizdu, kad sprendžiant, kokį stiklo paketą pasirinkti, reikėtų vadovautis ne vien kaina, būtina atsižvelgti į šilumos perdavimo koeficientą, nes viso lango termoizoliacinės savybės labai priklauso nuo jo įstiklinimo būdo.

Trijų stiklų skaidraus stiklo paketo šviesos perdavimo charakteristikos yra šiek tiek prastesnės nei skaidraus dviejų stiklų paketo, todėl toks langas atrodys šiek tiek tamsesnis. Nors dviejų stiklų paketas kainuoja 45–50 proc. mažiau nei trijų stiklų, pastarojo pakraščiai rasoja daug rečiau, be to, geresnės jo garso izoliacinės savybės.

UAB „Glastika“ vadovas pataria atsižvelgti į langų kryptį – nebūtina visame būste pasirinkti vienodus stiklo paketus. Šiaurinėje pusėje verta montuoti langus su selektyvusis stiklo paketais, o pietinėje ar vakarinėje – su saulės kontrolės stiklais. Specialistas rekomenduoja tartis ne tik su langų pardavėjais, bet ir stiklo paketų gamintojais.

Apmaudu, kai langų gamintojas užsakovui įsiūlo 3 stiklų paketą, tačiau jame naudoja tik vieną selektyvinį stiklą, nepasiūlo žmogui geriausio varianto. Būtina, kad abu išoriniai stiklai būtų selektyviniai, kad būtų naudojami šilumą izoliuojantys rėmeliai. Aišku, įtaką daro ir stiklo storis. Reikia nepamiršti, kad optimalus pasirinkimas yra paketas su dviem 16 mm rėmeliais (tarpais tarp stiklo lakštų). Tik tokiu atveju galėsime išgauti energiškai efektyvų rezultatą. 44–46 mm – tai pats geriausias trijų stiklų paketo storis“, – pataria J. Jancevičius.

Išskirtinių langų prekyba užsiimančios „Exclusive Wood Group“ direktorius Leonas Sivickas yra pastebėjęs, kad įvairiose pasaulio šalyse pirkėjų norai ir skoniai skiriasi, pavyzdžiui, Rusijoje užsakovai dažnai renkasi 4 stiklų (3 kamerų) paketus. Anglijoje ir Airijoje populiaresni 2 ar 3 stiklų paketai. Amerikoje bene svarbiausias kriterijus – saugumas, todėl dažniausiai stiklo paketai būna 2 kamerų, bet būtinai – iš grūdinto ir laminuoto stiklo. „Lietuvoje viskas kitaip: perkami stiklo paketai dažniausiai būna 3 stiklų, bet saugumui dėmesio skiriama mažiausiai, pasirinkimą lemia tik kaina, visa kita užsakovui nėra svarbu“, – neabejoja L. Sivickas.

Pašnekovo teigimu, jų įmonės praktika rodo, kad dažniausiai naudojami 3 stiklų (2 kamerų) stiklo paketai, kurių šilumos perdavimo koeficientas Ug siekia 0,5 W/(m2K), o viso lango su tokiu stiklo paketu Ugali siekti 0,76 W/(m2K) – tai priklauso nuo pasirinkto rėmo kokybės ir šilumos charakteristikų. Panaudojus 4 stiklų paketą, viso lango Uw gali sumažėti ir iki 0,58 W/(m2K).

Stiklo paketų defektai

Kad paketas nekokybiškas, rodo šie požymiai: stiklo netolygumai (išgaubos, įlinkiai, kurie labiau ar mažiau iškreipia vaizdą) arba trūkiai, pakitusi spalva, pakraščių rasojimas ir besikaupiantis kondensatas.

Atlieka ir daugiau funkcijų

Stiklo paketas nėra tik lango įstiklinimo priemonė. Išrankesniems klientams siūlomi stiklo paketai, turintys papildomų funkcijų: su viduje įmontuotomis žaliuzėmis ar fotovoltiniais elementais, dekoruoti, naudojami lauko durų puošybai ar vitražams. Kai kurių paketų stiklai turi papildomų savybių, pavyzdžiui, užsitamsina ar savaime išsivalo. Jie gali būti padengti ultravioletiniams spinduliams nelaidžia danga (nepermatomi), turėti apšvietimo, vidinio ekrano ir jutiklinio valdymo funkcijas.

 

Stiklo paketų gamintojai akcentuoja ir jų saugumą. Padidinto saugumo paketuose naudojamas laminuotas arba grūdintas stiklas, kuris duždamas subyra į daugybę smulkių gabaliukų, neturinčių aštrių briaunų. Toks stiklas nepavojingas gyvybei, todėl dažniausiai naudojamas stoglangių, vitrininių langų paketams, balkonų pertvaroms. Apsaugai nuo įsilaužimo naudojamas grūdintas stiklas yra papildomai laminuojamas.

Tinkamai parinkti stiklo paketai namuose sumažins šildymo ir vėdinimo išlaidas, triukšmą, įleis daugiau dienos šviesos, užtikrins akustinį komfortą, padidins būsto saugumą ir sutaupys laiko, kuris būtų skiriamas langams valyti.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų