Sodas – jausmų atspindys

Sodas – jausmų atspindys

Gausiai į kraštovaizdžio įmonės „Geltonasis karutis“ surengtą konferenciją „Garden Style 2016“ susirinkę dalyviai – profesionalūs kraštovaizdžio dizaineriai ir mėgėjai nesunkiai įsijautė į šių metų temą – penkių pojūčių svarbą kuriant aplinką. Čia pat erdvioje salėje jie galėjo pačiupinėti žaliuojančius medelius, uosti sklindančius kvapus ir pasisemti idėjų iš pranešėjų įžvalgų.

 

Trakų gamta tapo įkvėpimo šaltiniu ir padėjo išryškinti aptariamas temas: kokia yra sodo, formuojamo pasitelkiant pojūčius, nauda ir kaip tokį sukurti. Lektorių pranešimai šį kartą buvo kiek neįprasti: kaip mes suvokiame aplinką, kokia penkių pojūčių svarba, kaip jais pasinaudoti kuriant tvarią aplinką.

Detalės ir emocijos

Kraštovaizdžio architektė Dovilė Ivanauskienė pristatė aplinkos projektą netoli Trakų įsikūrusiame kaimo turizmo komplekse „Riterio krantas“, kur šiuo metu veša ne tik gėlynai, bet ir vaistažolės. Kalbėdama apie lytėjimo svarbą, pranešėja minėjo ir „Eko basų kojų“ taką Biržų rajone, kuriame tenka eiti skirtingų miško takų paviršiumi.

Apie jausmus bei jų svarbą kuriant sodą kalbėjo ir sodų dizaineris Jamesas McGrathas, į konferenciją atvykęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Savo pranešime jis teigė, kokios svarbios yra su emociniais išgyvenimais susijusio traukos vietos. Nuotraukomis svečias parodė, kaip galima sukurti nepamirštamą nuotaiką, sode pakeitus vos keletą detalių: perkėlus suoliuką į kitą vietą, įrengus vartelius arba arkinį taką, iškėlus lesyklėlę. Svarbu ieškoti naujų sprendimų ir nestovėti vietoje.

Žinomi kvapai – iš vaikystės

Etnologė Gražina Žumbakienė pasakojo apie nuo seno puoselėjamas žoleles, gėlės bei augalus: mėtas, serenčius, alyvas, rūtas, baltąsias lelijas, jazminus, pelynus, narcizus, šalavijus,bijūnus, pakalnutes, nasturtes, pelėžirnius. Mūsų vaikystės sodų kvapai ilgainiui tampa nedaloma sąmonės dalimi. Kvapai tarsi atgaivina protėvių dvasią, o sodas apgaubiamas malonia šiluma bei jaukumu.

Įmonė „Hortus apertus“ konferencijos dalyvius įtraukė į kvapų žaidimą. Gavus po tris kvapias juosteles, reikėjo atspėti uodžiamą augalą. Visi buvo pamaloninti turėdami galimybę pajusti rūtos, serenčio ar pipirmėtės aromatą…

Spalvos ir garsai

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė nuosekliai parodė, kaip kuriamoje aplinkoje derinti augalų spalvas, juos perkeliant iš vienos vietos į kitą ir išgaunant vis kitokį sodo vaizdą.

Latvių kraštovaizdžio architektė Ilzė Rukšanė supažindino su devyniais sodų kūrimo būdais. Vis dėlto pranešėja pabrėžė, kad žmogui geriausias tas sodas, kuris atsiskleidžia per pojūčius. Panaikinkime sode dalį spalvų – kaip jis pasikeis! Pranešėja priminė, kaip svarbu girdėti: girdėti, kaip po kojomis šnara žolė, čiurlena upelis. Uodžiamas rožių, levandų, kitų gėlių ir augalų aromatas, raškomos ir ragaujamos uogos padės stabtelėti ir pamiršti kasdienybės rūpesčius. I. Rukšanė neabejoja penkių pojūčių svarba kuriant šiuolaikišką ir malonią aplinką.

Gydantis sodas

Latvių pranešėja priminė ir gydomąsias sodo galias. Apie sodą, kaip terapijos priemonę, prabilta neseniai, tačiau gamta fiziniam žmogaus kūnui padės nusimesti įtampą ir atsipalaiduoti. Siela ir kūnas čia puikiai suras sutarimą. Ypač svarbi augalų kaimynystė psichikos negalią turintiems žmonėms. Iliustruodama šią mintį, pranešėja pristatė socialinį projektą – psichiatrijos ligoninės prikėlimą naujam gyvenimui.

 

Sodas patenkina žmogų psichologiškai, socialiai ir dvasiškai, leidžia kūnui susibalansuoti, sutelkti vidines jėgas. Šioje aplinkoje galimos įvairios emocinės patirtys: juslių atvėrimas, susikaupimas, dvasinis pusiausvyros atgavimas. O vaikams tai – judri būtis.

 

Konferencijos metu veikusioje parodoje buvo galima buvo paragauti lietuviškų vynuogių, pauostyti mažiau žinomų augalų, išbandyti ekologiškus dažus, per penkias minutes sukurti gėlyno koliažą.

Nuotraukos: organizatoriai ir Ilzė Rukšanė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų