Projekto bendraautorės Simona Kazakauskaitė ir Giedrė Medinytė. Evos Grin nuotr.

Šiltuose namuose – „šiltas“ interjeras

Šiltuose namuose – „šiltas“ interjeras

Žurnalo „Statyk“ rubrika „Idėja“ rengiama bendradarbiaujant su projekto interjerasinternetu.lt interjero dizainerėmis Rūta Tutkute-Mikalauskiene ir Simona Kazakauskaite. Šioje rubrikoje specialistės patars, pakomentuos, parekomenduos, kaip paįvairinti namų interjerą, atnaujinti vieną ar kitą būsto kertelę ir sukurti jaukią aplinką. Šįkart interjero dizainerės dalinasi mintimis apie „šiltą“ interjerą.

Atšalus orams ir artėjant žiemos šventėms mūsų širdys trokšta šilumos ir jaukumo. Namai tampa užuovėja ir jaukumo oaze – nuostabus jausmas sušalus grįžti į šiltus ir jaukius namus. Žinoma, jaukumą visų pirma kuria žmonės: šeimos nariai ir draugai. Tačiau šįkart pakalbėsime,
kokiomis priemonėmis namuose kuriamas jaukumas. Su kuo asocijuojasi frazė jaukūs namai? Šilti, patogūs, kvepiantys…

Spalvos. Jos turi labai didelę įtaką mūsų savijautai, todėl labai svarbu tinkamai jas pasirinkti. Kokiomis spalvomis dažyti kambarius? Paprastai tai būna pirmas klausimas, iškylantis kuriant jaukius namus. Ir nenuostabu. Spalvos, kaip įprasta manyti, nebūtinai turi būti šiltų atspalvių ar tik šviesios – jų tamsumas ar šiltumas neturi įtakos kambario jaukumui.

Projekto autorė Rūta Tutkute-Mikalauskiene. Leono Garbačausko nuotr.

Tarkime, tamsi spalva gali atrodyti žymiai jaukiau nei šviesi – tai priklauso nuo kitų interjere esančių elementų ir pasirinktų sprendimų visumos. Tačiau spalvas reikėtų rinktis ne agresyvias, ne „atviras“. Kitaip sakant, nekeliančias vidinės įtampos. Kartais net minimalistinis interjeras su baltomis sienomis gali būti jaukus, parinkus tinkamus aksesuarus. Baltų sienų fone atsiranda daugiau galimybių žaisti su įvairiomis spalvingomis detalėmis, jas išryškinti. Tinkamai suderinti akcentai padės sukurti „gyvą“ erdvės charakterį.

Apšvietimas. Kuriant jaukius namus jis yra labai svarbus. Žiemą trūksta natūralaus apšvietimo, todėl turime sukurti dirbtinį ir, patartina, kad jis būtų jaukus ir intymus. Apšvietimas turėtų būti išdėstytas kuo įvairesniuose patalpų aukščiuose, kad lengviau būtų kurti skirtingas nuotaikas.

Projekto bendraautorės Simona Kazakauskaitė ir Giedrė Medinytė. Evos Grin nuotr.

Vienokią nuotaiką kuria bendras lubų apšvietimas, ir visai kitokią – sieniniai, staliniai ar ant grindų statomi šviestuvai. Jie sukuria namuose savotiškas šviesos saleles. Paslėpti šviesos šaltiniai, medžiaginiai šviestuvų gaubtai kuria švelnią ir jaukią šviesą, užtikrina malonią savijautą. Labai svarbi galimybė reguliuoti šviesos šaltinio intensyvumą. Reikšmės turi ir šviesos šaltinio tipas – namuose patariama naudoti tik šiltų atspalvių lempas, o baltos, šaltos ir ryškios šviesos netinka. Būste reikalingi visi apšvietimo tipai – neapsiribokite prie lubų pritvirtinta lempa.

Židinys. Tai – ypatingo jaukumo simbolis, galintis tapti namų centrine ašimi, apie kurią buriasi šeimos nariai. Ugnis šildo, ramina, hipnotizuoja. Židinys gali būti atviras arba uždaras su stiklu. Ne mažiau jaukumo suteikia krosnelė. Jei nėra galimybės turėti židinio, į pagalbą galima pasitelkti žvakes. Jos taip pat spinduliuoja natūralią ugnį ir šildo jausmus.

Apdailos medžiagos. Nemažą įtaką kuriant namų nuotaiką turi apdailos medžiagos: natūralios, artimos gamtai teikia didesnį šilumos ir komforto jausmą. Medis – populiari priemonė kuriant jaukius namus. Dažniausias pasirinkimas – medinės grindys, tačiau stilingai bei jaukiai atrodo ir sienų apdaila iš medžio. Ji nebūtinai turi priminti sodybos stiliaus rąstines sienas. Galimi modernūs sprendimai, tokie kaip sienų plokštės ar įvairūs dekoro elementai, medinių pagaliukų kuriami raštai. Jei nesinori grindų ar sienų dengti medžiu, namams „sušildyti“ pakaks ir kelių baldų mediniu paviršiumi. Galima žaisti su sienų paviršiais: skirtingų tekstūrų ir paviršių įvairovė kuria įdomesnius ir jaukesnius namus. Tam tinka tapetai, reljefiniai sienų sprendimai, akmuo, metalai, įvairios plokštės.

Projekto bendraautorės Simona Kazakauskaitė ir Ieva Grinevičiūtė. Evos Grin nuotr.

Baldai. Patogūs baldai – neatsiejama jaukių namų dalis. Didelė, minkšta, švelnaus paliesti audinio sofa, ant kurios sutilptų visi šeimynykščiai. Funkcionalus ir didelis stalas. Mylimas fotelis, kuriame galima įsirangius paskaityti knygą. Patogi lova su kūnui malonia patalyne. Galima interjere naudoti sentimentus keliančius daiktus: močiutės kėdę, senovinę komodą ar panašiai. Svarbiausia – baldai turi būti jums mieli, ergonomiški ir funkcionalūs.

Dekoro detalės. Užuolaidomis, pagalvėlėmis, kilimais, pledais, vazomis ir panašiais dekoro elementais galima lengvai ir greitai sukurti namų jaukumą. Aksesuarais paprasčiausia keisti erdvės nuotaiką – žaidžiant ir keičiant kompozicijas, spalvinius derinius, faktūras. Siekiant sustiprinti efektą, galima derinti kelis skirtingų spalvų ir faktūrų kilimus, perdengiant vieną su kitu, pavyzdžiui, ilgo plauko kilimą – su trumpo plauko ir panašiai. Kelios, tarsi netyčia paliktos ant žemės pagalvėlės taip pat gali padėti kurti norimą nuotaiką. Natūralūs, megzti, vilnoniai audiniai, kailiai „sušildo“ interjerą. Skirtingų tekstūrų derinimas ir sluoksniavimas suteikia gyvybės, įdomumo. Tačiau turi būti išlaikytas balansas tarp kietų ir minkštų paviršių.

Knygos yra namų dvasia, jos gali labai daug pasakyti apie namų gyventojus, sukurti ypatingą atmosferą ir jaukumą.
Paveikslai gali kurti ir pasakoti namų istoriją. Jie kuria išskirtinių namų veidą.

Kvapai. Pravėrus namų duris, pasitinka kvapai. Nuotaika tikrai praskaidrėtų, užuodus kepamo obuolių pyrago su cinamonu kvapą. Juk malonūs kvapai visada nuteikia gerai. Kad namai kvepėtų, visų pirma jie turi būti švarūs, todėl nekaupkite šiukšlių. Į pagalbą galima pasitelkti natūralius, ne sintetinius kvapus, eterinius aliejus.

Gyvybės ir šilumos namams suteikia augalai.

Jaukumas namuose padeda pajusti pilnatvę ir laimę.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų