(Pixabay nuotr.)

Serialų Kalifornija: Auksinės valstijos mitai ir realybė

Serialų Kalifornija: Auksinės valstijos mitai ir realybė

Ramiojo vandenyno pakrantėje įsikūrusi Indrė Pilėnaitė pasakoja, kuo televizijos ekrane matyta Auksinė valstija skiriasi nuo egzistuojančios realybėje

Įsivaizduodami Kaliforniją daugelis paprastai regi šimtus kilometrų besitęsiančius paplūdimius, daug banglentininkų ir vakarėlius su draugais prie laužo. Šią svajonę puikiai atitinka Kalifornijos pietuose tarp Los Andželo ir San Diego esanti Orindžo apygarda (Orange County, trumpinama O.C.). Deja, O.C. dažnai lieka nepastebėta keliautojų, nes jie pirmenybę teikia Kalifornijos didmiesčiams arba nacionaliniams parkams.

Tačiau anksčiau ar vėliau automobilio vairą jie vis tiek nukreipia legendinio Auksinės valstijos greitkelio link. Kalifornijos svajonę gaudančius europiečius lengva atskirti – juos dažnai išduoda išnuomoti „Ford Mustang“, „Chevy Camaro“ ar „Dodge Charger“. Kelionė turistų apdainuotu ir romantizuotu daugiau nei tūkstantį kilometrų besitęsiančiu Ramiojo vandenyno pakrantės greitkeliu (Pacific Coast Highway – PCH1) iš Šiaurės Kalifornijos į Pietų, arba atvirkščiai, nukrypstant nuo kelio ir aplankant jau minėtus parkus, daugeliui tampa pagrindiniu viešnagės tikslu.

Šis greitkelis prasideda būtent mano namais tapusiame Orindže. Tarp Los Andželo ir San Diego esančioje apygardoje, kurią sudaro 34 miestai (keletas žinomesnių – Anahaimas, Santa Ana, Ervainas, Niuport Bičas, Laguna Bičas, San Klementė ar Hantington Bičas), verta atskirai sustoti.

Paauglystėje didelę savo laisvo ir nelaisvo laiko dalį praleidau žiūrėdama serialus apie turtingus ir nelaimingus paauglius („Po Kalifornijos saule“), realybės šou apie turtingas ir kartais nelaimingas namų šeimininkes. Tų serialų pagrindinis veiksmas vyksta kaip tik šiose vietose. Beje, būtent O.C. pasauliui padovanojo „tikrųjų namų šeimininkių“ serijas: nuo O.C. namų šeimininkių realybės šou („The Real Housewives of Orange County“) prasidėjo visa epopėja, išaugusi į realybės šou apie Niujorko, Naujojo Džersio, Atlantos ar Beverli Hilso namų šeimininkes. Tais laikais, žinoma, sunkiai galėjau įsivaizduoti, kad darbai tarptautinėse korporacijose mano šeimą atsiųs į šią atostogų lankstinukuose ir vaizdo klipuose bei kine rodomą Kalifornijos pusę.

Gyvenimas čia – tai ne tik stereotipiniai namai saugomame rajone, kuriame karaliauja jogos kelnes savo uniforma pavertusi, dėl ekologiško maisto ir geriausių mokyklų pamišusi supermama (šioje šalyje populiarus terminas „Helicopter mum“). Šiek tiek daugiau nei 3 mln. gyventojų turinti apygarda garsėja paplūdimiais, pramogų parkais (jų gausa Pietų Kalifornija gali varžytis su Florida), saugumu, geromis mokyklomis ir maloniu oru ištisus metus. Čia tūkstančiai norėtų gyventi arba bent apsilankyti.

Nenuostabu, kad šią apygardą įsikurti renkasi ir garsenybės – dažniausiai tos, kurioms Los Andželas yra kiek per triukšmingas. Daugiausia garbės ženklų O.C. skirta čia gyvenusiam bene garsiausiam vesternų aktoriui Johnui Wayne’ui. Paminklas šiai asmenybei stovi jo vardu pavadintame oro uoste, o vakarėliui net galite išsinuomoti aktoriui kažkada priklausiusį laivą. Dar vienas lietuvių pamėgtas aktorius – Teksaso reindžeris Chuckas Norrisas – seniau buvo vienas Niuport Biče esančio „Woody’s Wharf“ restorano savininkų. Buvusios ir dabartinės NBA žvaigždės apygardoje taip pat nereti svečiai – nuo Kobe Bryanto iki Denniso Rodmano.

Kalbos apie nekilnojamąjį turtą, nuomos kainas, įkandamų butų ir namų trūkumą niekada nedingsta iš pirmųjų laikraščių puslapių.

O.C. ir apskritai Kaliforniją rekomenduočiau ne tik garsenybių medžiotojams ar romantikos kelyje ieškančioms poroms. Tai viena tų vietų, kur gera keliauti su vaikais. Amerikiečiai juos myli, dažnai užkalbina ir apdalija lipdukais (maniškiai turi visą kolekciją: gautų iš prekybos centrų, ugniagesių, policininkų ar oro uosto apsaugininkų). Čia retai kur mažieji nelaukiami – restoranai turi vaikų meniu, vystymo stalų ar specialių kėdučių. Be to, gausu ne tik mokamų, bet ir nemokamų pramogų. Tad keliaujant su vaikais po Kaliforniją yra tikimybė, kad tėvams gal net pavyks pailsėti.

Jei norite pasijusti vietiniais, siūlau prieš kelionę panagrinėti miestų, kuriuose būsite, interneto svetaines ir ten pateikiamus renginių kalendorius. Maždaug nuo balandžio iki spalio pabaigos dauguma savivaldybių rengia nemokamus koncertus ar kino seansus prie vandenyno, parkuose ar šalia koncertų salių. Vietos ugniagesiai ir policijos nuovados kasmet pakviečia į savo šventes ar atvirų durų dienas. Tuomet būsimieji pareigūnai gali iki valios prisisėdėti ugniagesių ar policininkų automobiliuose (kai kurie šimtus tūkstančių kainuojantys automobiliai puošiasi tokiais užrašais kaip „Dėkingo miesto X gyventojo dovana“), stebėti gelbėjimo operacijų imitacijas ar pabendrauti su keturkojais K9 pareigūnais.

Pietų Kalifornijoje rengiami vieni ypatingiausių aviacijos šou – valstybėje, kurioje kariuomenė atlieka svarbų vaidmenį, jie išties nugludinti iki tobulumo. Kiekviename didesniame oro šou pasirodo ir JAV laivyno padangių pasididžiavimas „Blue Angels“ grupė, kurios pilotai danguje atlieka kvapą gniaužiančius triukus. Norite dar stipresnių įspūdžių? Jei čia būsite rugsėjį, nuvažiuokite šiek tiek toliau nuo O.C., iki Miramaro karinės bazės San Diege, kur rudens pradžioje vyksta aviacijos šou. Vieta, kurioje nufilmuota juosta „Oro gvardija“ („Top Gun“) su Tomu Cruise’u, puikiausiai tiks iškylai tarp karinės aviacijos stebint „Blue Angels“ pilotų pasirodymus ir įsivaizduojant, kad sekate filmo herojų Kitamanio ir Ledinio dvikovą – visai kaip kine.

Tačiau O.C. nėra vien nesibaigianti, banglentininkų okupuota vandenyno pakrantė. Tai ir ta talentinga, sunkiai dirbanti, gerai uždirbanti Kalifornija, prisidedanti prie visos valstijos ekonominės galios, taip pat pasaulinio prekės ženklo „pagaminta Kalifornijoje“ populiarumo. Vietos ekonomiką, gyvenimo lygį ir gyventojų pirkimo tendencijas neblogai iliustruoja faktas, kad Niuport Biče esanti „Mercedes-Benz“ atstovybė jau 19 metų parduoda daugiausia naujų „Mercedes“ automobilių visose Jungtinėse Valstijose. Vidutinė namo regione vertė – 718 tūkst. JAV dolerių, vidutinė mėnesio nuoma – beveik 2 tūkst. JAV dolerių, tad kalbos apie nekilnojamąjį turtą, nuomos kainas, įkandamų butų ir namų trūkumą niekada nedingsta iš pirmųjų laikraščių puslapių ir yra mėgstama vietinių tema. Čia gimę ir augę senieji regiono gyventojai neretai padejuoja dėl šių pokyčių ir dėl daugybės atvykėlių iš kitų valstijų.

Beje, nuo likusios Kalifornijos O.C. skiriasi ir politinėmis pažiūromis. Per rinkimus mėlynai nusidažančioje valstijoje, garsėjančioje liberaliomis pažiūromis, šis regionas lieka ištikimas Respublikonų partijai (vienintelė išimtis – pastarieji prezidento rinkimai). Ne veltui čia stovi paminklai tokiems Amerikos konservatorių herojams kaip 40-asis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas ar jau minėtas aktorius J. Wayne’as.

Kad ir kokia saulėta, pramogomis viliojanti O.C., klaidinga būtų ją laikyti vienu dideliu pramogų parku. Regionas turi savų bėdų, kurios būdingos ir visai Kalifornijai: nuolatinės transporto spūstys, didėjančios nekilnojamojo turto kainos, pastangos padėti (arba ne) benamiams, kasmečiai miškų gaisrai. Tačiau šimtai tūkstančių amerikiečių kasmet ilsisi būtent čia, o kiti tūkstančiai meta savo senąjį gyvenimą ir persikrauto visam laikui, nes O.C. kaip niekur kitur iš labai arti galima pajusti kalifornietišką svajonę.

Galerija

Ką aplankyti?

Disneilendą. O.C. esantis pramogų parkas yra pirmasis pasaulyje Disneilendas, kurį įkuriant dalyvavo ir pats Waltas Disney. Beje, vienas prieš kitą yra du parkai – „Disneyland“ ir „Disney Adventure“, todėl geriausia pirkti bilietą į abu ir juose praleisti bent savaitgalį. Aplankyti „laimingiausią vietą Žemėje“ verta ne vien šeimoms su vaikais. Suaugusiuosius čia atgina meilė „Žvaigždžių karams“, „Karibų jūros piratams“ ar Indianai Džounsui, kitus – vaikystės ilgesys. Jei dėl kokių nors priežasčių nemėgstate W. Disney pasaulio, galite rinktis „Knotts Berry Farm“ parką.

Regiono miestelius. MTV realybės šou apie turtingų paauglių dramas išgarsintas Laguna Bičas kasmet patenka į žurnalo „Condé Nast Traveler“ sudaromą mėgstamiausių Amerikos pakrantės miestelių sąrašą. Anksčiau ši vieta garsėjo menininkais ir meno festivaliais. Pastarieji išliko, o menininkus baigia išstumti naujakuriai, už namus su vaizdu į Ramųjį vandenyną negailintys milijonų.

San Chuan Kapistraną. Kam viešint Kalifornijoje trūksta istorijos, patarčiau sustoti San Chuan Kapistrano mieste esančioje istorinės misijos vietoje, kurią 1776 m. įkūrė Ispanijos pranciškonų vienuoliai. Misijoje, kuri kentėjo ir nuo žemės drebėjimų, ir karų, vienu metu gyveno tūkstantis žmonių. Šiandien tai populiari ekskursijų, parodų ir koncertų po atviru dangumi erdvė.

Paplūdimius. Jei romantikos neįsivaizduojate be pasivaikščiojimo paplūdimiu leidžiantis saulei, atsidūrėte reikiamoje vietoje. Orindžas garsėja savo saulėlydžiais ir paplūdimiais. Siūlau pradėti nuo Laguna Bičo ir jo Montage arba Crescent Bay paplūdimių. Kristal Kove dominuoja labiau laukiniai paplūdimiai: mažiau paslaugų, mažiau gelbėtojų ir mažiau vietų automobiliams pastatyti. Taip pat čia laukia įspūdingi skardžiai ir puikus po juos laipiojant praleistas pusdienis.

Hantington Bičą. Miestas, kurio pravardė „Surf City USA“, gana agresyviai gina banglentininkų sostinės titulą. Prie to puikiai prisideda kasmetis „Vans US Open“ tarptautinis turnyras, paminklai šiam sportui ir daugybė banglentininkams skirtų parduotuvių bei mokyklų.

Banginius. Dar viena šeimoms itin tinkanti veikla – stebėti banginius. Čia netrūksta įmonių, rengiančių pasiplaukiojimus įvairaus dydžio laivais. Be banginių, tokioje ekspedicijoje dar galima stebėti jūrų liūtus ar palei laivą šokinėjančius delfinus.

Kur pavalgyti?

Vietos virtuvei įtakos turėjo atvykėliai iš Meksikos, Japonijos, Kinijos, Vietnamo ar Irano. Todėl besiskundžiančius amerikietiška virtuve siųskite čia. Ne tik dėl to, kad vandenynas – visai arti, o dėl maisto naujovių ir ekologijos pamišusių gyventojų koncentracija – išties didelė. Minėta tautinė įvairovė leidžia O.C. maistu lepinti savo gyventojus.

„Taco Maria“. Modernios meksikiečių virtuvės restoranas, kurį „Los Angeles Times“ išrinkęs metų restoranu net nepaisydamas fakto, kad nuo jo iki Los Andželo beveik valanda kelio.

„El Cholo“. Į Niuport Biče (Korona del Mare) esantį restoraną turėtų užsukti tradicinės Meksikos virtuvės gerbėjai. Jo sienos nukabinėtos čia apsilankiusių Holivudo ir sporto garsenybių bei prezidentų portretais. Prieš pasirinkdami kesadilijas ar enčiladas, atkreipkite dėmesį į paskutiniame meniu puslapyje esančius buvusio Antrojo pasaulinio karo belaisvio ir olimpiečio Louiso Zamperini atsiminimus, kaip jis jaunystėje lankydavosi būtent šiame restorane. Beje, 2014 m. Angelina Jolie sukūrė filmą „Nepalūžęs“ apie L. Zamperini.

„The Cannery“. Istorinis žuvų ir jūrų gėrybių restoranas, kurio dalis prabangiais vakariniais drabužiais pasipuošusių lankytojų į vidų įžengia tiesiog prisišvartavę laivais prie restorano denio.

Jei ieškote vietos su įspūdingu vaizdu, rinkitės „The Resort At Pelican Hill“ restoranus Niuport Biče, „The Cliff“ ar „Las Brisas“ Laguna Biče. Čia garantuojama vakarienė su vaizdu, kurio greit nepamiršite.

„Beachcomber“ restoranas Kristal Kovo regioniniame parke tiks tiems, kurie turi pakankamai laiko staliuko laukti daugiau nei valandą, nes galimybė savaitgalio rytą pradėti su „Mimozos“ kokteiliu ant vandenyno kranto vilioja daugelį. Beje, būtent šiame regioniniame parke filmuotas 9-ojo dešimtmečio superhitas „Paplūdimiai“. Visai netoli Laguna Bičo yra ir vienos pagrindinių šio filmo aktorių Bette Midler namas.

Komentarai

  • Huijnia kažkokia. Ten pavalkataut super, o šiaip nėr ką veikt ten. Žurnaliūga atsilupus.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų