Archyvo nuotr.

Norintiems židinio A + klasės name – ne vienas sprendimas

Norintiems židinio A + klasės name – ne vienas sprendimas

„Deguto šaukštas medaus statinėje“, „galvos skausmas, kurio verta atsikratyti“ – tokių apibūdinimų tenka išgirsti apie dūmtraukius projektuojant energiškai efektyvius namus. Gajus mitas, kad A+ ar A++ energinio naudingumo klasės namuose neturi būti kaminų – kitaip gali nukentėti pastato sandarumas. Šiuolaikiškų kaminų gamintojai šiuos mitus paneigia – naujoviškos sistemos užtikrina sandarumą, leidžia išvengti šilumos nuostolių.

Nuo gedimų niekas neapsaugotas

Energiškai efektyvūs namai Lietuvoje pradėti statyti palyginti neseniai. Įprastai jų šildymui pasirenkami inovatyvesni šildymo įrenginiai, dažniausiai – šilumos siurbliai. Bendrovės „Monier“ techninis ir marketingo vadovas Artūras Eigminas atkreipė dėmesį, kad šiuolaikinė šildymo įranga, nors ir inovatyvi, nėra apsaugota nuo gedimų.

„Netgi priešingai – kuo įranga modernesnė, tuo daugiau rūpesčių ji gali sukelti. Pirmiausia, šiuolaikiškos įrangos gedimus taisyti gali ne kiekvienas meistras. Reikalingi iš tiesų aukštos kvalifikacijos specialistai. Žinoma, tokių nėra daug ir jų mažėja. Be to, atsarginių detalių prekybininkai sandėliuose nebekaupia, jas reikia užsakyti pas gamintojus. Vadinasi, ženkliai pailgėja remonto laikas, jis gali trukti nuo kelių dienų iki savaitės ar ilgiau“, – sakė A. Eigminas.

Pasitaiko atvejų, kai inovatyvus šildymo įrenginys sugenda nepataisomai arba jo remontas būna ypač brangus – tokiu atveju racionaliau pirkti naują katilą ar šilumos siurblį. Tačiau toli gražu ne visi turi sutaupę pinigų naujai įrangai įsigyti. Tada tenka arba skolintis, arba taupyti ir atidėti naujo šildymo įrenginio pirkimą.

„O kas, jeigu taip nutinka žiemą, kai už lango spaudžia dvidešimties laipsnių šaltis? Taip, galima nusipirkti elektrinius šildytuvus, bet ar tai išeitis? Jų eksploatacija tikrai nepigi“, – įspėjo bendrovės „Monier“ atstovas.

Archyvo nuotr.

Jo manymu, alternatyvų šildymo įrenginį būtina turėti. Ir bene racionaliausia alternatyva – židinys arba krosnelė. Juo labiau, kad jau senokai yra pasiūlyti sprendimai, kaip įrengti kaminus, kad konstrukciniai mazgai liktų sandarūs, o per pačius kaminus nebūtų patiriami sandarumo nuostoliai. Pavyzdžiui, kaminų sistemų gamybos lyderis „Schiedel“ siūlo net trijų rūšių kaminus energiškai efektyviems namams.

Lietuviai dažnai mėgina perimti skandinavų patirtį statant energiškai efektyvius namus. O Skandinavijos šalyse tikrai nesibodima naujos statybos namuose įrengti židinius ar krosneles, nesibaiminama, kad bus sudėtingiau projektuoti bei įgyvendinti konstrukcinius stogo, kitus konstrukcijų sandūrų mazgus. Pavyzdžiui, norvegai, sunaudojantys labai daug elektros energijos šildymo prietaisams, teisės aktuose yra numatę prievolę kiekviename gyvenamosios paskirties name sumontuoti nuo elektros energijos nepriklausomą šildymo įrenginį – dažniausiai židinį arba krosnelę.

Nebūtina tiksliai matuoti atstumų

„Schiedel“ sprendimas energiškai efektyviems namams – „Permeter Smooth Air“. Tai plieninė kaminų sistema su įmontuotu oro tiekimo kanalu – degimui oras irgi tiekiamas iš išorės, o ne iš patalpos. Tad kambario oro temperatūra išlieka tolygi, neprarandamas sandarumas, o židinys veikia efektyviau.

Anot A. Eigmino, šios kaminų sistemos montavimas turi kelis pranašumus. Pirmiausia, name galima iš karto ir neįrengti židinio bei krosnelės, užtenka tik sumontuoti dūmtraukio virųutinę dalį, kuri dar vadinama „Start Box“.

„Kambaryje gali net nesimatyti angos lubose, ją uždengiant gipso kartono plokšte. Žinoma, reikėtų kažkaip įsidėmėti angos centrą, kad vėliau tiksliai išpjauti ertmę. Taip pasiruošus židinį ar krosnelę galima įrengti kada tik panorėjus vos per porą valandų ar nt greičiau“, – sakė A. Eigminas.

Kitas pranašumas tas, kad nereikia iš anksto numatyti tikslaus atstumo tarp židinio ar krosnelės ir paruoštos kamino angos – jungiamoji dalis yra teleskopinė ir išsitraukia reikiamą prijungimui atstumą.

Ši plieninė kaminų sistema yra ypač gerai izoliuota ir gali būti montuojama paliekant vos 5 cm tarpą iki sienos.

„Schiedel“ kartu su kaminų sistemomis energiškai efektyviems namams siūlo ir krosneles „Sirius“, taip palengvindama pasirinkimą. Tai krosnelės, sukurtos eksploatuoti su kaminais „Permeter smooth air“ ir yra ne tik energetiškai efektyvios , bet ir lengvai įrengiamos, taip pat sudaro vientisą sistemą su kamino sistema.

Patogu ir netrunka įsirengti

Kita kaminų sistema, kurią „Schiedel“ siūlo energiškai efektyviems ir sandariems namams – „Schiedel Isokern Air“. Anot specialisto, tai viena greičiausiai surenkamų kaminų sistemų. Blokeliai, kuriuose integruotas oro kanalas, tiesiog montuojami vienas ant kito.

Kaminų sistemą „Isokern Air“ galima montuoti tik su šiuolaikiškomis krosnelėmis, kurios yra sandarios, orą degimo procesui gauna ne iš patalpos, o iš išorės per oro tiekimo vamzdį. Kaminų sistema „Isokern Air“ gaminama iš Islandijoje išgaunamo lavos akmens masės. Degimo proceso metu suodžiai tiesiog išdžiūva kamine ir neprilimpa prie sienelių. Todėl šių kaminų eksploatacija yra tikrai nesudėtinga.

Archyvo nuotr.

Viena iš naujovių – „Celsius“. Tai šildymo krosnelė, integruota į „Isokern Air“ kamino sistemą. A. Eigmino teigimu, toks sprendimas ypač palengvina šilumos šaltinio įrengimo darbus. Pirmiausia – labai paprasta sujungti šildymo krosnelę su visa kaminų sistema. Antra, nereikia sukti galvos dėl krosnelės apdailos, nes siūlomas jau užbaigtas produktas. Tai tarsi kolona, kuri kambaryje neužims daug vietos, suteiks jaukumo ir šilumos.

Dar vienas pranašumas – ši kaminų sistema gali būti montuojama nepaliekant jokio tarpo prie sienos, tiesiog priglaudžiama prie jos. Tik reikia atkreipti dėmesį, jog kamino negalima tvirtai sujungti su pastato konstrukcijomis.

Universalus sprendimas „Schiedel Absolut“

Pirmasis kaminų sistemos sprendimas, kuris buvo pasiūlytas A, A+ bei A++ energinio naudingumo klasės namams – „Schiedel Absolut“ kaminai. Anot A. Eigmino, tai universalus sprendimas. Kaminus „Schiedel Absolut“ galima naudoti įrengiant tiek dujinius, tiek kietojo kuro ar granulinius katilus. Be jokios abejonės – židinius ar krosneles taip pat.

Kaminai „Schiedel Absolut“ susideda iš išorinio blokelio ir izostatinio apvalaus keraminio vamzdžio. Naudojant moderniausias technologijas keraminio įdėklo masė sumažinta iki minimumo. Tai leidžia kaminui sušilti ypač greitai ir užtikrinti puikią trauką. Oras į ugniakurą patenka ne iš patalpos, bet iš išorės per kamine esantį tam skirtą kanalą.

Šio kamino blokeliai yra su integruotu izoliaciniu sluoksniu. Keraminių įdėklų ilgis 1,33 metro – tai leidžia sparčiai surinkti kaminą.

„Ši sistemos blokelių bei sandarinimo dalių konstrukcija užtikrina kamino konstrukcijos sandarumą. Taip pat yra suprojektuoti konstrukcijų sandūrų mazgai, siūlomos priemonės sandarumui užtikrinti, todėl tikrai nereikia baimintis, kad kaminas pablogins energiškai efektyvaus namo sandarumo savybes“, – sakė A. Eigminas, pridūręs, jog yra ir sprendimai šilumos tilteliams eliminuoti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų