Įmonės archyvo nuotr.

Į namo sandarumą nederėtų žiūrėti pro pirštus

Į namo sandarumą nederėtų žiūrėti pro pirštus

Norint pasistatyti energiškai efektyvų namą, bene svarbiausia yra užtikrinti jo apvalkalo sandarumą. To siekti reikia ne impulsyviai, kai statybos jau bemaž baigiamos, bet apgalvojant viską dar projektavimo stadijoje. Vienos žymiausių sandarinimo priemonių gamintojos bendrovės SIGA atstovas Andrius Velutis teigia, kad problemos dėl pastato nesandarumo atsiranda būtent dėl ne laiku atliktų veiksmų ir netinkamai pasirinktų priemonių.

Gali pakenkti konstrukcijoms

Įsigaliojus reikalavimams statyti A ir A+ energinio naudingumo klasės pastatus, sandarumo užtikrinimas tapo neišvengiamas. Vis tik ne visi pastatų savininkai sugeba pasirinkti tinkamus sprendimus arba pradeda jų ieškoti jau atlikus sandarumo bandymus ir paaiškėjus dideliems trūkumams. Visgi tada ištaisyti klaidas būna labai brangu.

Per nesandarias vietas šiltas oras iškeliauja į lauką, kartu garų pavidalu nešdamas ir drėgmę. Ši kondensuojasi ir geriasi į konstrukcijas. Konstrukcijos dėl to drėksta ir ilgainiui įsiveisia pelėsis. O jei drėgmė prasiskverbia į termoizoliacines medžiagas, jos po kurio laiko nebebus efektyvios.

Įmonės archyvo nuotr.

SIGA atstovas išskyrė dvi dažniausiai padaromas sandarinimo klaidas. Pirmiausia – formuojant nepertraukiamą garo barjerą pastato viduje parenkami netinkami produktai, kurie neužtikrina garų sulaikymo pastato viduje.

O antra klaida – paprasčiausiai paliekamos nesandarios vietos, kurios ir pridaro daugiausia žalos konstrukcijoms.
„Jeigu konstrukcijos bus nesandarios ir sudrėks, laikui bėgant gali įsiveisti pelėsis, kuris kenks pastatui. Ši rizika yra kur kas didesnė nei patiriami energijos nuostoliai“, – įspėjo A. Velutis.

Apgalvota kiekviena smulkmena

SIGA specializuojasi produktų, leidžiančių užtikrinti pastato apvalkalo sandarumą, gamyboje. Tai – garo izoliacinės ir difuzinės membranos, langų, vitrinų ir durų, konstrukcinių jungčių, išorinių atitvarų susikirtimo vietų, stogo, perdangų, ortakių, išorinių komunikacijų susikirtimo su apvalkalu vietų sandarinimo juostos.

„Vienos sandarinimo medžiagos yra skirtos laukui, jos praleidžia garus ir yra atsparios atmosferiniams poveikiams bei ultravioletiniams spinduliams. Kitos medžiagos naudojamos patalpų viduje, jos užtikrina, kad garai iš patalpos neprasiskverbtų į konstrukcijas“, – pasakojo A. Velutis.

Įmonės archyvo nuotr.

Anot jo, labai svarbu namo projektavimo stadijoje numatyti tinkamus sprendimus sandarumui užtikrinti. Jeigu tai nepadaroma laiku, vėliau sandarumui užtikrinti gali nebūti technologinių galimybių arba tai gali kainuoti labai brangiai. O tam, kad būtų užtikrintas sandarumas, darbus turi atlikti kompetentingi specialistai, turi būti naudojamos kokybiškos priemonės bei tinkamai paruošti paviršiai sandarinimo medžiagoms įrengti.

„Rinkdamiesi produktus sandarumui užtikrinti, vartotojai turėtų pasidomėti, ar jie atliks savo funkciją po kelių ar keliolikos metų. Gauname nusiskundimų iš statytojų, kad panaudotos medžiagos, pavyzdžiui, sandarinimo juostos atsilupa nuo paviršiaus net nebaigus statybos darbų. Žinoma, gali būti įvairių priežasčių, tačiau medžiagas vertėtų rinktis ne vien pagal kainos kriterijų“, – sakė A. Velutis.

SIGA produktų kūrimo metu apgalvojama kiekviena smulkmena. Sandarinimo medžiagoms bene svarbiausi yra klijai. SIGA naudoja akrilo pagrindu pagamintus klijus, kurie neišdžiūsta ir užtikrina ilgalaikį medžiagos sukibimą su paviršiumi, neatšoka net ir paviršių veikiant deformacijoms.

Garantijos – ne vienadienės

Labiausiai sandarinimo medžiagas neigiamai veikia ultravioletiniai spinduliai, kurių daugiausia tenka langų sandarinimo juostoms bei fasadinėms membranoms. Todėl rekomenduojama per tam tikrą laiką langų sandarinimo juostas uždengti termoizoliacine medžiaga ar sumontuoti palanges, kad jų nepažeistų tiesioginiai saulės spinduliai.

Reikia atkreipti dėmesį į medinių langų montavimą – kai jie montuojami šiltinimo sluoksnyje, išorinės sandarinimo juostos juos gali apsaugoti nuo saulės spindulių ir trumpalaikio kritulių poveikio, kol bus užbaigtas įrengti fasadas.
SIGA išskirtinumas dar ir tas, kad statytojams galime pasiūlyti ypač plačias langų sandarinimo juostas. Pastaruoju metu tai aktualu tiems, kurie langus montuoja šiltinimo sluoksnyje, tarp lango rėmo ir konstruktyvo susidarant nemažam atstumui. Plačios, iki 30 cm pločio langų sandarinimo juostos yra standartinis SIGA gaminys.

„Pasitaiko atvejų, kai nuperkami labai brangūs langai, bet jiems sandarinti parenkamos pačios pigiausios medžiagos. Galutinis rezultatas tokiu atveju tikrai nebus toks, kokio galbūt tikisi namo šeimininkas. Toks pat rezultatas bus ir tada, kai brangias sandarinimo medžiagas montuos nekompetentingas montuotojas. Nežinodamas svarbiausių niuansų, jis medžiagas paprasčiausiai gali sugadinti. Todėl stengiamės suteikti kuo daugiau informacijos tiek langų gamintojams, tiek montuotojams bei statybininkams, kad jie žinotų, kaip galima pasiekti nepriekaištingą rezultatą. SIGA specialistai važiuoja į objektus, užsakovams ir montuotojams pademonstruoja, kaip tai padaryti“, – sakė SIGA atstovas.

Priemonės neparuoštam paviršiui

Vienas didžiausių iššūkių sandarinant pastatus – neparuošti ar nespėję išdžiūti betono paviršiai. Todėl prieš imantis darbų būtina pasirūpinti, kad paviršiai turi būti tinkamai paruošti: nedulkėti ir sausi.

Dar vienas išskirtinis SIGA produktas – langų ir perimetro sandarinimo juostos, kurios gali būti užtinkuojamos.
„Turime sprendimus daugeliui situacijų. Antra vertus, svarbu ir tai, kad konsultacijas bei techninę pagalbą darbus atliekantys montuotojai gali gauti labai greitai, nepaisant to, kurioje Europos valstybėje jie dirba. Galiausiai, suteikiame gamintojo garantijas pagal LR teisės aktų reikalavimus, nes į viską žiūrime tikrai atsakingai“, – pabrėžė A. Velutis.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų