Medinė terasa – sezonui paruošta

Medinė terasa – sezonui paruošta

Per žiemą drėgmės ir šalčio veikiamos terasos lentos patamsėja, praranda spalvą, kartais net sutrūksta. Tinkamai pasiruošus, papilkėjusią, išvaizdą ar net tvirtumą praradusią terasą galima prikelti šiltajam sezonui. Ją atnaujinti įmanoma per porą dienų.

Medinės terasos dalys, ypač grindys, turi atlaikyti nepalankias orų sąlygas bei intensyvų naudojimą. Didžiausi medienos priešai – drėgmė, UV spinduliai ir mikroorganizmai (grybeliai, pelėsiai ir t. t.), medgraužiai vabzdžiai bei mechaninis poveikis. Kenkia ir pernelyg gausus apželdinimas: gėlės, vijokliai ir kiti augalai trukdo terasai išdžiūti, sulaiko ant jos drėgmę, meta lapus ar spyglius, todėl ant lentų gali atsirasti dėmių ir susidaryti palankios sąlygos įsiveisti pelėsiui, grybeliams, samanoms, atsirasti puviniui. Purvas ir smėlis braižo bei nutrina paviršių, terasa greičiau susidėvi.

Taigi medines terasos dalis, ypač jos grindis, būtina tinkamai apsaugoti nuo visų minėtų neigiamų veiksnių.

Medinės terasos jokiu būdu negalima valyti smėliasrove, o plaunant aukšto slėgio įranga, – naudoti specialų antgalį, skirtą terasoms plauti; jei slėgį galima reguliuoti, geriau rinktis vidutinį ar žemesnį.

Valymas, plovimas ir balinimas

Nuo terasos paviršiaus reikia nušluoti smėlį, žemes, augalų lapus, nuvalyti suodžius, dulkes, riebalus, žiedadulkes. Svarbu specialiais biocidiniais valikliais išnaikinti įsiveisusį pelėsį, grybelius ir kitus mikroorganizmus. Jei terasa anksčiau buvo dažyta, o dažų danga suskeldėjusi ir lupasi, prieš imantis ploviklių, ją būtina visiškai nugrandyti arba nušlifuoti.

Plaunant terasą, specialistai rekomenduoja užpilti ploviklio (kad visas paviršius būtų sušlapintas), o dar geriau – nupurkšti, tuomet priemonę tolygiai paskirstyti kempine ir palikti 10 minučių. Praėjus šiam laikui, galima nušveisti šepečiu. Nušveistą terasą reikia nuskalauti vandens srove ir palikti išdžiūti – nelygu orai, tai gali trukti dieną ar net dvi.

Pažeistų vietų remontas

Suskilusias, pūvančias terasos lentas reikia pakeisti naujomis. Atsipalaidavusios lentos sutvirtinamos: sukalamos išlindusios vinys, susukami varžtai ar medvaržčiai, jei reikia, pakeičiami naujais.

Pažeistas medienos paviršius nušlifuojamas iki sveikos medienos. Pasirūpinama, kad ant terasos nuo stogo, palangių ar iš užsikimšusių lietlovių nelašėtų vanduo.

Dažyti – neverta

Priemonės, ant medienos sudarančios plėvelę (dažai, lakai), tinka vertikaliems medienos paviršiams (lauko durims), bet netinka horizontaliems.
Dažų ar lako plėvelė dėl medienos vaikščiojimo, UV spindulių, mechaninio poveikio sutrūkinėja ir ima luptis. Į neapsaugotas vietas skverbiasi drėgmė, graužiasi vabzdžiai, todėl lauko medieną būtina apdoroti giliai įsiskverbiančiomis apsauginėmis priemonėmis (impregnantais).

Tikkurila nuotr.

Impregnavimas, alyvavimas ar dažymas

Terasos mediena gali būti padengiama įsigeriančiu laku (jis nesudaro plėvelės), bespalvėmis ar atspalvį suteikiančiomis impregnavimo medžiagomis, specialiais vaškais ar alyva, dažyvėmis. Šios priemonės išsaugo natūralią medienos tekstūrą, raštą, kartais – ir spalvą. Jų sudėtyje yra priedų, ne tik neleidžiančių įsigerti drėgmei, bet ir stabdančių pelėsio, grybelių, samanų ir kitų mikroorganizmų veisimąsi bei plitimą, saugančių nuo neigiamo UV spindulių poveikio. Gali būti ir antipireninių priedų, neleidžiančių plisti ugniai ir ją slopinančių.

Termiškai apdorotos medienos nebūtina impregnuoti, tačiau patartina alyvuoti. O medžio ir plastiko kompozito lentų kaip nors apdoroti visiškai nereikia.

Naują, niekuo neapdorotą ar restauruojamą seną (nušlifuotą) medieną reikia impregnuoti nuo puvinio ir grybelių. Apdorojama tik sausa mediena. Jei terasa buvo plauta arba mediena balinta, reikia, kad ji būtų gerai išdžiūvusi.

Obliuotų spygliuočių lentose matomas šakų vietas rekomenduojama padengti sakų išsiskyrimą stabdančia priemone ir tik po to impregnuoti.
Dengiant medieną, reikia stengtis neužtepti impregnanto ant juo jau padengtos ir išdžiūvusios vietos – keliais sluoksniais nutepta vieta atrodys tamsesnė ir išsiskirs iš bendro vaizdo. Taip pat reikia iškart pašalinti impregnanto perteklių ir kuo tolygiau jį paskirstyti, kol dar neišdžiūvo.

Impregnantas į medieną gerai įsigeria maždaug per porą valandų. Juo padengtą medieną bent porą dienų reikia saugoti, kad ji nesušlaptų.

Impregnuotą medieną galima alyvuoti. Alyva apsaugo medienos paviršių nuo atmosferos poveikio, taip pat – ir nuo nestiprių mechaninių pažeidimų. Jei įbrėžiamas viršutinis sluoksnis, o alyva yra įsigėrusi į medieną, tai ji apsaugos nuo gilesnio purvo įsiskverbimo, trukdys įsiveisti pelėsiui ar grybeliui. Be to, alyvavimas palengvina ir terasos priežiūrą, nes į taip apdorotą medieną sunkiau įsigeria nešvarumai.

Tam, kad mediena būtų tinkamai apsaugota, alyvuoti terasines lentas (jeigu jos nėra termiškai apdorotos) reikia vieną du kartus metuose: pavasarį – prieš intensyvų naudojimą, rudenį – prieš šlapią ir šaltą žiemos sezoną. Alyva užpildys visus įtrūkius ir pažeidimus, paviršius taps atsparus vandens įgerčiai – terasa bus užkonservuota ir paruošta žiemai.

Mediena padengiama dviem alyvos sluoksniais, antruoju – kai visiškai išdžiūva pirmasis. Alyva turi tolygiai pasiskirstyti ir padengti visus lentos paviršius (šonus ir galus – taip pat), tačiau reikia žiūrėti, kad nesusidarytų jos perteklius. Po 10 minučių paviršių reikia nusausinti švaria (būtinai – nesipūkuojančia) šluoste, tuomet terasą palikti kelioms valandoms džiūti. Vienu metu geriausia alyvuoti ne daugiau kaip po 2–3 lentas.

Geriau rinktis tas medienos apsaugos priemones – dažyves, impregnantus ir alyvas, kurios yra spalvotos. Bespalvių priemonių sudėtyje nėra pigmentų, todėl jos neapsaugo nuo UV poveikio, o mediena greitai ima blukti, pilkėti, tamsėti.

Bet kuri medienos apsaugos priemonė naudojama tuomet, kai terasos nesiekia tiesioginiai saulės spinduliai: anksti ryte ar vakare; apsiniaukusią, debesuotą dieną; kai terasa yra šešėlyje. Labai svarbu gerai užtepti lentų galus. Teptuku ar kempine reikia tepti išilgai medienos rievių, kol mediena įsisotins.

Praktiniai patarimai

  • Pažeistas ir suteptas vietas geriausia sutvarkyti iškart ir neleisti nešvarumams įsiskverbti į medieną.
  • Maisto, riebalų, gėrimų dėmes galima valyti vandeniu praskiestu indų plovikliu, o pabaigoje nuplauti muiluotu vandeniu ir nuskalauti.
  • Vašką ir sakus reikia nugrandyti, o likusias dėmes geriausia valyti vaitspiritu (vašką) arba terpentinu (sakus).
  • Seniau alyvuotus paviršius reikia gerai nuplauti muiluotu vandeniu.
  • Mikroorganizmų, grybelių, samanų šaknys giliai įsiskverbia į medienos poras, todėl tą pačią vietą biocidinėmis priemonėmis gali tekti valyti kelis sykius.
  • Patartina pirmąkart naudojamą valymo, ypač balinimo, priemonę išbandyti nedideliame nelabai matomame plotelyje.

Chlorui – griežtas „ne“

Papilkėjusios medienos jokiu būdu negalima šviesinti buitiniais balikliais. Juose dažnai būna chloro junginių, dėl kurių iš pradžių mediena tampa nenatūraliai balkšva, lyg išblukusi, o paskui dar greičiau tamsėja. Tinkamos priežiūros priemonės yra be chloro, jos nuvalo purvą, samanas, pelėsį ir kartu grąžina natūralią medienos spalvą. Jomis nuvalytą ir atnaujintą medienos paviršių galima impregnuoti, dažyti ar alyvuoti. Nepamirškite, kad terasai plauti netinka labai šiurkštūs, kieti šepečiai – jie gali pažeisti lentas. Tai ypač aktualu, jei terasos lentos senos ar yra iš minkštesnės medienos (pavyzdžiui, pušies). Geriausia rinktis minkštus šepečius ar kempines ir plauti rankomis, o ne mechaninėmis priemonėmis. Po visų valymo ir balinimo darbų terasą reikia švariai nuskalauti vandeniu.

Komentarai

  • Pas mus kieme taip pat yra lauko terasa, tiesa jau visai sena ir netinkama jaukiam laiko leidimui. Galvoju atsinaujinti it pasidaryti kažką panašaus į http://www.kiemoprojektai.lt/lt/kiemo-projektai/terasos.htm
    lauko terasas. Tik vis neapsisprendžiu dėl spalvos, šviesesnę ar tamsesnę rinktis 🙂

  • Terasos yra labai svarbus namų akcentas, ji kaip vasaros kambarys, suteikiantis jaukumo, tampantis draugų susibūrimo vieta, šiltais vasaros vakarais, todėl nusprendėme terasą įsirengti ir savo namuose Labai smagu, jog galima rasti daugiau informacijos apie medinių lentų priežiūrą, kas tikrai yra labai svarbu, siekiant išlaikyti terasą kaip naują, ypač kai Lietuvoje orai tokie įvairūs ir nepastovūs.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų