„Statyk!“ archyvo nuotr.

Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina diegti naujas technologijas

Griežtėjantys aplinkosauginiai reikalavimai skatina diegti naujas technologijas

Lietuva kelia tikslą kaip įmanoma daugiau mažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius ir veiksmingai kovoti su klimato kaita. Neseniai Aplinkos ministerija patvirtino Klimato kaitos programos lėšų naudojimo 2019 m. sąmatą, pagal kurią šiemet numatyta investuoti rekordinę 134 mln. eurų sumą ir planuojama gerokai daugiau priemonių kovojant su klimato atšilimu nei ankstesniais metais.

Tačiau Lietuvoje nedaug kalbama apie Europos Komisijos direktyvą, patvirtintą dar 2014 m., kuri nustatė kasmet mažėjančias anglies dvideginio emisijas šildymo ir šaldymo įrangai. Antai 2015 m. fiksuotas maždaug 180 mln. tonų anglies dvideginio išmetimas į atmosferą. Pagal minėtą direktyvą 2018–2020 m. šis kiekis turi mažėti iki maždaug 120 mln. tonų. Taip kasmet mažinant anglies dvideginio išmetimą 2030 m. būtų pasiekta maždaug 40 mln. tonų riba.

Kokios technologijos pasitelkiamos mažinant emisiją? Tokias neseniai pademonstravo pasaulinė elektronikos technikos lyderė kompanija „Panasonic“ – ji pristatė naujoviškus „oras-vanduo“ šilumos siurblius „Aquarea“ su R32 šaltnešiu ir kompresorinius-kondensatorinius įrenginius, kurių šaltnešis – anglies dioksidas (CO2).

Anglies dioksidas yra gamtinis šaldymo agentas, saugus supančiai aplinkai, darantis labai mažą poveikį klimato atšilimo procesui ir neturintis neigiamo poveikio ozono sluoksniui, tad atitinka pačius naujausius aplinkosaugai keliamus reikalavimus. Kompresoriniai-kondensatoriniai įrenginiai, kurių šaltnešis – anglies dioksidas, – tai mažo energijos vartojimo, kompaktiškas, ekologiškas ir patikimas sprendimas parduotuvėms, prekybos centrams, degalinėms ir šaldymo kameroms.

Šildymo ir šaldymo įrangoje jau naudojamas naujoviškas šaltnešis (freonas) – R32. Iki šiol naudotas šaltnešis darydavo neigiamą įtaką ozono sluoksniui, didindavo atšilimo efektą. Ne vienas įrangos gamintojas tebenaudoja šį reagentą, tačiau pažangios kompanijos vis dažniau jo atsisako, pirmenybę teikdamos naujoviškam R32 šaltnešiui, naudojamam šilumos siurbliuose ir oro kondicionieriuose kaip šaltnešis.

Naujoviškas šaltnešis R32 yra ekologiškas ir eliminuoja žalingą poveikį aplinkai. Nauja technologija nedaro jokios įtakos ozono sluoksniui, daro iki 75 proc. mažesnę įtaką klimato atšilimui, palyginti su įranga, kurioje naudojamas įprastas šaltnešis. Taip pat šaltnešis R32 mažina pastatų išmetamą anglies dvideginio kiekį ir leidžia mažinti eksploatacines išlaidas, kadangi paties šaltnešio sistemoje yra apie 30 proc. mažiau.

Svarbų žingsnį, siekdama mažinti poveikį aplinkai, kompanija „Panasonic“ žengė strateginiais partneriais pasirinkdama kompaniją „Systemair“, lyderiaujančią vėdinimo įrangos gamybos srityje. Bendradarbiavimas leis pasiūlyti tvarius sprendimus komerciniams ir gyvenamiesiems sektoriams. Kompanija „Systemair“ tieks „Panasonic“ vandenines šalčio mašinas. Tikimasi, kad šis sandoris leis rinkai pateikti technologijas, galinčias siekti įgyvendinti Europos Komisijos direktyvas dėl energinio naudingumo ir anglies dvideginio išmetimo mažinimo.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų