Burbuolių vilionės

Burbuolių vilionės

Kukurūzai jau atsikratė kadaise pelnytos gyvulių pašaro reputacijos. Kodėl šių daržovių turėtų dažniau patekti ant mūsų stalų, įrodinėja Rasa Pangonytė.

Sovietmečiu vaikai, suvilioti saldžiomis kukurūzų lazdelėmis, pamėginę pagraužti bekraščiuose laukuose augančių daržovių, likdavo nusivylę. Dabar aišku, kodėl: Lietuvoje tuo metu sėti ne saldieji, o pašariniai kukurūzai. Šie ilgam paliko nevalgomos kultūros spaudą.

Tačiau pastaraisiais metais kukurūzai vis dažniau įsiprašo į lietuvių virtuves. Parduotuvėse galima rasti ne tik kitų kraštų derliaus, kur jis sunoksta anksčiau, bet ir mūsų ūkininkų vasaros pabaigoje užaugintų burbuolių. Dėl savaime suprantamų priežasčių negalime pasigirti išskirtiniais šių daržovių paruošimo receptais, bet turime ko pasimokyti iš kitų tautų. Juolab kad kukurūzai puikiai dera ir su kumpiu, ir su jūrų gėrybėmis, ir su kitomis daržovėmis, pavyzdžiui, pupelėmis ar žirniais, kaip mėgsta Pietų Amerikos gyventojai. Saldžių, sultingų grūdų siūloma dėti į salotas, apkepus, troškinius ar sriubas, barstyti ant picų ar apkeptų kukurūzų traškučių (isp. nacho), iš jų kepti blynelius. Naudingos gali būti net ir apipjaustytos burbuolės. Išvirę jas pasūdytame vandenyje turėsite gardaus daržovių sultinio.

Ne visi žino, kad vaikų mėgstami spraginti kukurūzai gaminami iš atskiros tam tinkamos rūšies.

Vienas populiariausių kukurūzų valgymo būdų – mėgautis visa virta ar kepta burbuole. Šviežioms daržovėms pagaminti pakaks vos 5 minučių, tik verdant vandenį patariama ne sūdyti, o įberti šaukštelį cukraus, nes druska kietina grūdus. Virti kukurūzai paprastai patiekiami karšti, su trupučiu druskos ir sviesto. Į puodą su vandeniu galima įpilti stiklinę pieno ir įmesti gabaliuką sviesto. Taip išvirti kukurūzai skanūs ir be padažo, tik su druska ir pipirais.

Tikras skanėstas – ant grotelių keptos burbuolės – tiks kaip užkandis ar garnyras. Kepkite jas išlukštentas, palikę keletą lapų ar įvynioję į foliją ir pagardinkite norimu padažu. Pietų Amerikoje apskrudusios burbuolės paprastai skaninamos grietinės, žaliųjų citrinų, avokadų, kalendrų ir česnakų padažu. Šiaurės Amerikos gyventojai pila klevų sirupo, burbono, įmaišo sviesto ir užbarsto skrudintos šoninės gabalėlių. Europiečiai mieliau renkasi sviestą su kalendromis ar bazilikais arba sviesto, ožkų sūrio ir žolelių užpilą, o australai burbuoles dažo į kepsnių padažą su medumi ir imbieru. Ne visi žino, kad vaikų mėgstami spraginti kukurūzai gaminami iš atskiros, tam tinkamos rūšies.
Dabar – pats kukurūzų sezonas, todėl atsikratykite pasenusių stereotipų ir pasiduokite burbuolių vilionėms. Šįkart turėtų patikti.

Kaip pasirinkti ir išlaikyti?

Pirkdami kukurūzus rinkitės nenuluptas, žaliais lapais padengtas burbuoles su švariais, maloniai kvepiančiais „plaukais“ viršuje. Jei norite patikrinti, ar grūdai sunokę, vos vos praskleiskite lapus ir žvilgtelėkite vidun – sunokę grūdeliai turi būti pilni, apvalūs, sugulę tvarkingose eilėse.

Ilgainiui cukrus kukurūzų grūduose ima virsti krakmolu, todėl, norėdami juos išlaikyti kuo šviežesnius, nenulupkite burbuoles dengiančio lukšto ir laikykite jas sandariame plastikiniame maišelyje šaldytuve.

Šviežius kukurūzus galima užšaldyti. Nulukštentas burbuoles 7–12 minučių palaikykite verdančiame vandenyje, tuomet atvėsinkite lediniame ir nusausinę nupjaustykite grūdus. Suberkite į sandarius ar net vakuuminius maišelius.

Kukurūzų pyragas (12 porcijų)

Galerija

„Įprasta manyti, kad kukurūzai patiekiami kaip garnyras prie mėsos ar kitų patiekalų, todėl mūsų lankytojai nustemba išgirdę pasiūlymą paragauti kukurūzų pyrago“, – šypsosi restorano „Meksika“ direktorė Aurelija Rakštytė. Drąsesni klientai netgi paprašo recepto.

15 metų Vilniuje veikiančiame meksikiečių restorane beveik pusė siūlomų patiekalų gaminami su kukurūzais. Jų grūdai naudojami tokiems tradiciniams užkandžiams kaip takos, tortilijos, kukurūzų traškučiai, kesadilijos. Sezono metu restorano lankytojai mielai valgo ant grotelių keptas kukurūzų burbuoles su sviesto padažu.

Geltoni kukurūzų grūdai nuspalvina ir aitriųjų paprikų troškinį (isp. chili con carne). Šis patiekalas, gaminamas su malta jautiena, pupelėmis ir paprikomis, išvirtas yra gana neišvaizdus, todėl įvairiaspalvės paprikos ir ryškūs kukurūzai jį ir pagyvina, ir papildo skonį. Penki pagrindinio valgiaraščio patiekalai su kukurūzais – specialiai pritaikyti mėsos nevalgantiems lankytojams. A. Rakštytė sako, kad visi receptai šiek tiek adaptuoti: „Europiečių, skirtingai nei meksikiečių, skrandžiai nesuvirškina tiek daug kukurūzų ir pupelių. Mes įpratę prie kitokio maisto.“

Virėjai nuolat ieško ir naujų skonių, tačiau kai kurie patiekalai, pavyzdžiui, fachita (isp. fajita), vištienos, špinatų ir aitriųjų paprikų sriuba valgiaraštyje tebėra nuo pat restorano darbo pradžios.

Sudedamosios dalys:

550 g konservuotų arba šviežių kukurūzų grūdų,
100 ml pieno,
250 g sviesto,
150 g cukraus,
300 g miltų,
3 g kepimo miltelių,
5 kiaušiniai,
10 g vanilinio cukraus.

Paruošimas: kukurūzų grūdus sumaišykite su pienu, virtuvės kombainu susmulkinkite iki vientisos masės, kad neliktų grūdų luobelių. Kiaušinius suplakite su cukrumi, taip pat vaniliniu, į plakinį supilkite ištirpintą sviestą ir kukurūzų bei pieno tyrę. Tuomet suberkite su kepimo milteliais sumaišytus miltus ir labai gerai išsukite.

Skardą išklokite kepimo popieriumi ir ištepkite sviestu. Pyrago tešlą pilkite į skardą ir kepkite 150 laipsnių temperatūroje valandą.

Atvėsintas pyragas restorane patiekiamas su vaniliniais ledais ir šlakeliu likerio „Bailey’s“.

Kukurūzų ir agurkų salotos (2 porcijos)

Gaivias salotas pagaminsite labai greitai. (Aurimo Račiukaičio nuotr.)

Labai paprastos, greitai pagaminamos gaivios salotos itin dera prie vištos krūtinėlės ar žuvies.

Sudedamosios dalys:

2 kukurūzų burbuolės,
3 nedideli agurkai,
1 v. š. jogurto,
1 v. š. majonezo,
saujelė šviežių bazilikų,
žiupsnis druskos ir pipirų.

Paruošimas: kukurūzus nulupkite ir 5–6 minutes apvirkite. Ataušinkite ir aštriu peiliu nupjaukite grūdelius. Agurkus supjaustykite smulkiais kubeliais ir sumaišykite su kukurūzais. Suberkite kapotus bazilikus, pagardinkite druska ir pipirais, įdėkite majonezo ir jogurto padažo (galite naudoti tik majonezą arba tik jogurtą), viską gerai išmaišykite ir patiekite.

Kukurūzų ledai (4 porcijos)

Kukurūzų ledus galima gardinti ir uogomis ar klevų sirupu. (Aurimo Račiukaičio nuotr.)

Šiuo desertu nustebinsite net ir išrankiausius svečius ar namiškius. Jeigu norite išraiškingesnio skonio, ledus patiekite su mėlynėmis, avietėmis ar klevų sirupu.

Sudedamosios dalys:

2 kukurūzų burbuolės,
360 ml pieno,
130 ml liesos grietinėlės,
3 kiaušinių tryniai,
70 g cukraus,
žiupsnis druskos.

Paruošimas: nupjaustykite sėklas, bet burbuolių neišmeskite. Į kukurūzus supilkite pusę (180 ml) pieno ir virtuvės kombainu gerai susmulkinkite. Masę perpilkite į didelį puodą, supilkite likusį pieną, cukrų, įberkite druskos, įmeskite gabaliukais supjaustytas plikas burbuoles ir viską kaitinkite, kol pradės kilti pirmieji burbuliukai, bet neužvirinkite. Nuimkite nuo ugnies ir valandai palikite ataušti.

Vėl grąžinkite puodą ant ugnies ir pašildykite. Kitame inde sumaišykite grietinėlę ir trynius. Nuolat maišydami trynių ir grietinėlės masę dalimis supilkite į užkaitintą pieno ir kukurūzų masę.

Maišydami pakaitinkite dar porą minučių ir nukelkite nuo ugnies. Išimkite burbuolių gabaliukus. Šaukštu paspausdami tirščius viską nukoškite ir retkarčiais pamaišydami palikite visiškai ataušti. Supilkite masę į ledų gamybos aparatą ir gerai išsukę kiškite ledus į šaldymo kamerą. Šį desertą galima pasigaminti ir be specialaus aparato, tačiau ledai nebus tokie purūs.

Komentarai

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų