Monikos Repčytės fotografija

Art deco pėdsakais Paryžiuje

Art deco pėdsakais Paryžiuje

Praėjusio amžiaus pradžioje banguojantį art nouveau krypties dramatiškumą pakeitęs art deco judėjimas išsiskyrė ambicijomis padėti pamatus architektūriniam modernumui. Paryžiuje gausu pastatų ar fragmentų, liudijančių apie šio stiliaus patrauklumą ir istorinį krūvį. Tarp hausmanietiško tipo klasikinių paryžietiškų namų ir šiuolaikiškos architektūros pavyzdžių art deco nuotrupos tarsi nukelia į Pirmojo pasaulinio karo dar nepaliestą miestą, kai optimizmas ir prabanga tryško per kraštus, o tikėjimas žmogaus progresu buvo sunkiai palaužiamas.

Monikos Repčytės fotografija

Eliziejaus laukų teatras (Théâtre des Champs-Élysées) – vienas išskirtiniausių tokio tipo pastatų Paryžiuje. Tai pirmasis galutinai baigtas art deco stiliaus objektas visame mieste – jo formos, konstrukcija, gana lakoniškos, griežtos dekoracijos įkvėpė architektus sukurti kitus pastatus. 1910 m. Montaigne aveniu iškilęs teatras pasižymi didelėmis erdvėmis, o prie jo fasado ir vidaus puošybos prisidėjo iškiliausios to meto meno asmenybės: skulptūras kūrė Antoine’as Bourdelle’is, vidų dekoravo tapytojas Maurice’as Denisas.

Art deco itin stipriai juntamas aplink daugiausia turistų sutraukiantį miesto objektą – Eifelio bokštą. Ko verti vien Chaillot rūmai (Palais de Chaillot)! Tiesa, nors į šalia esančią Trokadero aikštę dažniausiai skubama užfiksuoti įspūdingos miesto panoramos su geležine dama priešaky, verta atidžiau pažvelgti į masyvų ir įspūdingą architektūrinį ansamblį, suteikiantį jai dar daugiau didingumo. Du paviljonai papuošti monumentaliais bareljefais, skulptūromis ir išgraviruotomis citatomis. 1937 m. užbaigtas ansamblis turi itin svarbią estetinę ir kultūrinę vertę – jame įsikūrę net trys muziejai ir Nacionalinis Chaillot teatras. Beje, netoliese esantis modernaus meno muziejus, dar vadinamas Tokijo rūmais (Palais de Tokyo), – taip pat puikus art deco monumentalumo pavyzdys.

Monikos Repčytės fotografija

Folies Bergère teatras – kiek mažiau žinomas, tačiau irgi įspūdingas architektūros pavyzdys. 1869 m. pastatytos koncertų salės ne iš karto buvo aiškiai atpažįstamo art deco stiliaus – išskirtinis fasadas atsirado per renovaciją 1926 m. Kai kurie miesto prekybos centrai, pavyzdžiui, žymusis „La Samaritaine“, taip pat palytėti art deco.

Monikos Repčytės fotografija

Keliaujant miesto gatvėmis, žvilgsnis kaipmat nukrypsta į metro stoteles – nors daugiausia susižavėjimo atodūsių sukelia prancūzų architekto Hectoro Guimardo suprojektuoti art nouveau stiliaus įėjimai, dėmesio verti ir gerokai retesni art deco pavyzdžiai. Štai dešimtosios linijos Vaneau stotelė (atidaryta 1923 m.), turinti vienintelį gana netradicinį išėjimą į Rue de Sèvres. Art deco požymiai – tai žaismingas šriftas, spalvos. Apvalokos formos sufleruoja esant lengvą art nouveau įtaką.

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų