„Vitra“ fotografija

Kultinis objektas – staliukas, kuriame susijungia medis ir akmuo

Kultinis objektas – staliukas, kuriame susijungia medis ir akmuo

Japonijos ir JAV skulptorius bei dizaineris Isamu Noguchis yra sukūręs ne vieną garsų objektą, tačiau didžiausio žinomumo sulaukė ikona tapęs kavos staliukas, jungiantis medį ir stiklą.

I. Noguchis savo kūrinius gamino iš visko – pradedant medžiu ir baigiant akmeniu. Tačiau, kaip pats tvirtino, būtent ikona tapęs kavos staliukas buvo pats sėkmingiausias jo kūrinys, nes tapo prieinamas visiems.

Šio staliuko sukūrimo istorija netradicinė. 1939-aisiais I. Noguchis nuvyko į Havajus, kur susipažino su britų architektu ir baldų dizaineriu Terence’u Haroldu Robsjohnu-Gibbingsu. Tąkart šis paprašė I. Noguchio sukurti jam kavos staliuką. Skulptorius pagamino mažą plastikinį modelį ir, kaip pats pasakojo, nesulaukęs jokios reakcijos, pamiršęs projektą, įsisuko į kitus darbus. Užsimiršti padėjo ir kelionė į Vakarus. Taip dizaineris vadino savanorišką išvykimą į koncentracijos stovyklą Arizonoje. I. Noguchi norėjo padėti ten gyvenantiesiems ir dirbo technologijų ir amatų mokytoju.

Internuotų japonų-amerikiečių stovykloje dizaineris praleido daugiau nei pusę metų, tačiau nebuvo atskirtas nuo pasaulio, galėjo skaityti spaudą. Būtent joje pamatė T. H. Robsjohno-Gibbingso reklamą, kurioje puikavosi jo sukurto staliuko kiek kita versija. I. Noguchio kūrinys buvo pardavinėjamas masiškai, tačiau jam už tai nebuvo mokama nė cento. Kreipęsis į britų dizainerį, I. Noguchis sulaukė atsakymo, kad bet kas galėjo sukurti staliuką su trimis kojomis, todėl jam esą niekas ir nepriklauso.

Vis dėlto I. Noguchis nepasidavė. „Keršydamas aš sukūriau kitą savo staliuko versiją“, – sakė dizaineris. Būtent ji ir tapo kavos staliukų ikona, kuri ir po daugiau nei pusės amžiaus puikuojasi svetainėse, muziejuose bei meno galerijose.

Staliuku susidomėjo baldų dizaineris Geroge’as Nelsonas, tuo metu vadovavęs baldų gamintojų įmonei „Herman Miller“. Pirmiausia šis paprašė leisti naudoti I. Noguchio sukurtą prototipą iliustruoti jo straipsniui „Kaip sukurti stalą“, o kiek vėliau, 1948-aisiais, įtikino įmonę „Herman Miller“ gaminti šiuos staliukus masiškai. Taip, praėjus beveik dešimtmečiui nuo pirmojo I. Noguchio sukurto prototipo T. H. Robsjohnui-Gibbingsui, jis pasiekė masinę auditoriją.

Organiškas, rodos, paneigiantis fizikos dėsnius staliukas susideda iš dviejų dalių – storo stiklinio stalviršio ir iš vientisos medienos suformuoto trikojo. Pagrindas gali būti pagamintas iš juodos ar natūralios vyšnios, graikinio riešutmedžio ar baltojo uosio. Pastarasis apdirbamas taip, kad balta spalva, gamintojų tikinimu, niekada nepageltonuos. Nuo padirbinių, kurių tikrai netrūksta, baldų gamintojas „Herman Miller“ staliuką siekia apsisaugoti I. Noguchio parašu. Jis išgraviruotas ilgiausiame stiklo viršutiniame krašte ir medalione, apatinėje dalyje.

Kūrinio autorius visada kartodavo: „Viskas yra skulptūra.“ Atrodo, tuo jis vadovavosi ne tik kurdamas meno darbus viešosioms erdvėms, bet ir namams skirtus baldus. Vienas jų – šis kavos staliukas.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų