Povilo Daugio fotografija

Estetiško funkcionalumo paieškos

Estetiško funkcionalumo paieškos

Architekto, studijos „HEIMA Architects“ atstovo Povilo Žakausko namai Akmenytėje – ramybės oazė, kuriai jaukumo suteikia paprastumas ir natūralių medžiagų sąskambiai. Sąlygiškai nedideliuose namuose svarbiausia buvo priimti sumanius ir praktiškus sprendimus neaukojant estetinių aspektų.

Povilo Daugio fotografija

Gamtos prieglobstyje stovintis 80 m2 namas – asmeninis P. Žakausko projektas, atspindintis savitą šio architekto filosofiją. Anot jo, norint sukurti funkcionalius ir gyventojų poreikius atitinkančius namus, svarbiausia planas. Jis lemia, kokį sąlytį turės erdvės, kokią atmosferą jos kurs ir kokį jausmą sužadins jausmą. Akmenytės atveju planas buvo svarbus dar ir dėl noro sukurti didesnės erdvės iliuziją. „Kadangi šis namas labai nedidelis, svarbiausia buvo atsižvelgti į tai, kad koridorius nebūtų per didelis ir atliktų papildomą funkciją, ne vien tik įėjimo į namus. Svetainės ir virtuvės erdvės tarsi persidengia, tarp jų sunku nubrėžti aiškią ribą – tai irgi suteikia kitokį suvokimą. Galiausiai ne mažiau svarbu apgalvoti langų išdėstymą. Gerai, kai jų atsiranda beveik visuose fasaduose“, – įžvalgomis dalinasi P. Žakauskas.

Šviesos nutviekstuose kambariuose dominuoja natūralios medžiagos, lengvi ir paprasti audiniai. Paprastumą architektas mini ne kartą – nepretenzingas interjeras malonus akiai, jame malonų ir jaukų buvimą. Ko gero, svarbiausias namų bruožas yra apgalvota medžio ir betono sąjunga, o jai sustiprėti padeda minimalistinės, detalėmis neapkrautos baltos sienos. „Kadangi namukas karkasinis, visos išorinės sienos apkaltos medžiu. Dėl temperatūros pokyčių toks statinys daugiau „juda“, dedant gipsą gali atsirasti įtrūkių“, – pasakoja architektas.

Povilo Daugio fotografija

Namo sienos medinės, todėl grindims reikėjo kontrastingos, neutralios medžiagos. Betonas buvo puikus variantas. Visa kita balta – tokiame fone labai gražiai išryškėja medinės detalės, visai kitaip atrodo ir betonas. Natūralumo siekta ne tik renkantis pagrindines namo medžiagas, bet ir baldus, smulkias detales.

Paklaustas apie netradicinius ar inovatyvius interjero elementus, P. Žakauskas nusišypso. Jų šiuose namuose yra ne vienas, tačiau ir jie paaiškinami gana pragmatiškai. Pavyzdžiui, berėmiai stiklo paketai – ne tik estetiniais, bet ir taupumo sumetimais paremtas sprendimas. Jie dedami atidžiau ir atsargiau, tačiau galutinis vaizdas įdomesnis negu įprastai. Architektas priduria, kad virtuvėje galima rasti nedideles dureles, vedančias į katilinę, tačiau paprastai į svečius užsukantys žmonės net neįtaria, kad už jų yra šeši papildomis kvadratiniai metrai. Į sieną įleistos grindjuostės – dar vienas praktiškas elementas, nes jis baigiasi lygiai su siena ir nedulka.

Povilo Daugio fotografija

Visai šalia esantis miškas apgaubia namelį savita aura. Architektas mano, kad interjerui jaukumo suteikia gausus natūralus apšvietimas ir erdvių santykis – svetainės, virtuvės, terasos, miško… „Būdamas čia, visą laiką jautiesi tarsi ne namie, o kokiame nors miške, jaukioje pavėsinėje, kur šilta ir gera.“

Povilo Daugio fotografija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų