Visi kronprinco vyrai

Visi kronprinco vyrai

Muhammadas bin Salmanas pasistengė tapti vieninteliu Saudo Arabijos politikos arbitru

Niekas nežino, kaip tokius veiksmus būtų galima pavadinti. Lapkričio 4 d. įvykiai, kai Saudo Arabijoje buvo suimta grupė žmonių, vadinti ir perversmu, ir kontrperversmu, ir valymu. Tarp sulaikytųjų – nuo milijardierių verslininkų, kaip antai princas Alwaleedas bin Talalas, iki pretendento į sostą princo Mutaibo bin Abdullah. „Saudo Arabijos gyventojai nežino, kas įvyko, – sakė vienas šalies sostinėje Rijade dirbantis specialistas. – Tai pribloškė.“ Bent viena aišku: dabar galia sutelkta jaunojo kronprinco Muhammado bin Salmano rankose. Būtent jis suorganizavo puolimą paliegusio tėvo, karaliaus Salmano, kuriam 81-i, vardu.

Daug dešimtmečių Saudo Arabijos karaliai siekė plačios karališkosios giminės susitarimo. Pokyčiai vyko žingsnis po žingsnio, galia buvo balansuojama atsargiai, ypač Sudairi septynete, kaip vadinami valstybės įkūrėjo karaliaus Abdel Azizo sūnūs, susilaukti su mylimiausia žmona Hussa bint Ahmed al Sudairi (žr. šeimos medį). Vienas Sudairi giminės atstovas, princas Sultanas, 48 metus buvo gynybos ministras. Kitas, princas Nayefas, o vėliau jo sūnus Muhammadas, daugiau kaip keturis dešimtmečius kontroliavo Vidaus reikalų ministeriją. O 1963 m. princo (vėliau karaliaus) Abdullah ir jo klano monopoliu tapo Nacionalinė gvardija.

Dabar visos trys pozicijos – princo Muhammado arba jo sąjungininkų rankose. Tėvui (taip pat iš Sudairi septyneto) 2015-aisiais įžengus į sostą, kronprincas jau po kelių valandų buvo paskirtas gynybos ministru. Birželį valdantysis dvejetas atleido vidaus reikalų ministrą, buvusį kronprincą Muhammadą bin Nayefą, ir paskyrė jam namų areštą. Lapkričio 4-ąją darbas buvo baigtas nušalinus princą Mutaibą, antrą jau mirusio karaliaus Abdullah sūnų, kadaise laikytą vienu realiausių pretendentų į sostą. Taip pat pranešta, kad bus pokyčių ministerijose ir kad įsteigtas naujas kovos su korupcija komitetas, pritaręs areštams ir, žinoma, vadovaujamas princo Muhammado.

Geležinis sostas

Kai kurie šią pertvarką laiko įrodymu, jog kronprincas turi viziją. Princas Muhammadas parengė platų planą, kuriuo siekiama atjunkyti karalystę nuo naftos, modernizuoti ūkį ir pritraukti užsienio investicijų. Jis tikisi kitąmet parduoti dalį valstybinės naftos bendrovės „Aramco“ akcijų, taip pat neseniai paskelbė, kad planuoja kurti 500 mlrd. JAV dolerių vertės ekonominę zoną NEOM, kurioje dirbs robotai.

Esant senai, sustabarėjusiai valdymo sistemai tokias reformas būtų buvę sunku įgyvendinti. Nebūtų nieko gero, jei korumpuoti, privilegijuoti princai būtų galėję toliau melžti karalystę. „Nenutraukęs ryšių su praeitimi tos šalies nepertvarkysi“, – sako Bernardas Haykelis iš Prinstono universiteto.

Ne mažesni princo Muhammado užmojai ir bandant sušvelninti dusinančias moralines normas, praturtinti kultūrinį gyvenimą, propaguoti „nuosaikų islamą, atvirą pasauliui ir visoms religijoms“. Toks požiūris – ryškiai kontrastuoja su puritoniška tikėjimo versija, kurią karalystė jau seniai skleidžia pasaulyje. Tačiau šioje srityje kronprincas jau šį tą pasiekė. Rugsėjį paskelbtas karališkasis dekretas nuo kitų metų suteiks moterims teisę vairuoti – taip bus panaikintas ne vieną dešimtmetį gyvavęs draudimas. Tikėtina, kad netrukus Saudo Arabijos gyventojams taip pat bus leista eiti į kiną.

Ne mažesni princo Muhammado užmojai ir bandant sušvelninti dusinančias moralines normas, praturtinti kultūrinį gyvenimą, propaguoti „nuosaikų islamą, atvirą pasauliui ir visoms religijoms“.

„Norint tai padaryti, reikia tvirto kumščio“, – sako Hoda al Helaissi iš Šuros Tarybos. Šią instituciją galima laikyti protoparlamentu, kurio narius skiria karalius.

Rūmai davė aiškiai suprasti: palaikyk reformas arba susitaikyk su padariniais. Valdant karaliui Salmanui valdžios organai uoliau nei įprasta tildo nepritarimo balsus. Tviterio žinutėse princo Muhammado planus kritikuojantys žmonės atsidūrė kalėjime. Rugsėjį policija sulaikė tuzinus kritikų – nuo islamo dvasininkų iki žmogaus teisių aktyvistų. Pernai kronprincas pažabojo religinę policiją (mutaween), o kitiems islamo lyderiams prisakė kalbėti apie religinę toleranciją. Aukštoji dvasininkų taryba, viršiausiasis Saudo Arabijos religinis organas, palaikė naujausią jo sprendimą imtis areštų ir sakė, kad islamo teisė „mums liepia kovoti su korupcija ir to reikalauja mūsų nacionalinis interesas“.

Naujausi veiksmai dvelkia populizmu. Įgyvendindamas reformas, princas Muhammadas siekia mažinti subsidijas, pavyzdžiui, energijai ir vandeniui. Tačiau eiliniai Saudo Arabijos gyventojai pasišiaušė prieš griežtą taupymą ir privertė vyriausybę atsitraukti. Balandį buvo atšauktas sprendimas mažinti valstybės darbuotojų atlyginimus ir privilegijas, kiti karpymai atidėti. Daliai Saudo Arabijos žmonių kilo klausimas, kodėl jie turėtų aukotis, jei turtais aptekę princai toliau minta iš karalystės lovio. (Pranešama, kad pats princas Muhammadas 2015 m. nusipirko jachtą už 500 mln. JAV dolerių.)

Šalies visuomenė, ypač jaunimas (70 proc. Saudo Arabijos gyventojų yra jaunesni kaip 30 metų), žinią apie susemtus storakapšius pasitiko palankiai. „Kilpa veržiasi, kad ir būtum!“ – rašoma vieno Saudams priklausančių laikraščių antraštėje. Daugelis džiūgavo, kad krito princas Turki bin Nasseras, kontroversiškus Saudo Arabijos ir Jungtinės Karalystės ginklų sandorius organizavęs machinatorius. Pašieptas princo Alwaleedo pomėgis skraidyti po pasaulį.

Nors ir skundžiamasi griežtu taupymu, dauguma jaunimo remia princą Muhammadą, o kai kurie jį lygina su autoritaru Lee Kuan Yew, modernizavusiu Singapūrą. Todėl Saudo Arabijos gyventojai šiek tiek nustebo, kai užsienio investuotojai išreiškė nerimą dėl asmenine užgaida pagrįstų areštų.

Sumaištis prasidėjo ir taip sudėtingu Saudo Arabijai metu. Jau pustrečių metų vykstantis karas, pradėtas siekiant sutriuškinti hučių sukilėlius, kurie 2015 m. nuvertė Jemeno vyriausybę, virto pinigus siurbiančia pelke. Nors dalį teritorijos hučiai prarado, beveik visa Jemeno šiaurė tebėra jų rankose, įskaitant sostinę Saną. Lapkričio 4 d. Saudo Arabija perėmė į Rijadą paleistą balistinę raketą. Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelis al Jubeiras pareiškė, kad raketą parūpino Iranas, o iš Jemeno teritorijos ją paleido sukarinta libaniečių grupuotė „Hezbollah“. „Mūsų požiūriu, tai – karo aktas“, – sako A. al Jubeiras.

Analitikų teigimu, iš Jemeno galima tikėtis daugiau tokių išpuolių, todėl tikėtinos naujos avantiūros užsienyje. Be to, princas Muhammadas įsivėlė į diplomatinį Kataro puolimą, kurio tikslas – priversti dujų turtingą emyratą neberemti islamistų grupių. Šis žingsnis suskaldė Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybą ir privertė Katarą pagalbos ieškoti Irane, kurio įtaka regione auga. Tiesą sakant, tą pačią dieną, kai princas Muhammadas ėmėsi pertvarkos, atsistatydino Saudo Arabijai palankus Libano ministras pirmininkas Saadas Hariri. Apie tai jis pranešė iš Rijado ir kaltino Iraną, jog daro blogą įtaką jo šaliai.

Kai kurie mano, kad princo klaidos užsienyje pakenks jam tėvynėje ir kad naujausi valymai rodo nerimą dėl vidinio pasipriešinimo. Bet kiti karališkosios giminės nariai atrodo per daug įbauginti, susiskaldę arba tingūs, kad mestų jam iššūkį. Neskaičiuojant princo Mutaibo, pareigūnai juodajame sąraše – silpni.

Vis dėlto areštai – aiški žinia potencialiems kritikams arba varžovams. Jau daug dešimtmečių nebuvo kito lyderio, kuris būtų taip pasistengęs tapti vieninteliu Saudo Arabijos politikos formuotoju kaip princas Muhammadas. Jei jo planai įstrigs, Saudo Arabijos gyventojai žinos, ką kaltinti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų