(Pauliaus Peleckio nuotr.)

Septyni Dariaus Udrio stebuklai

Septyni Dariaus Udrio stebuklai

Politikos mokslų daktaras Darius Udrys septynis stebuklus nesunkiai išrinko iš vienos valstijos – Kalifornijos. Buvusį jos gyventoją nepaliauja žavėti šios vietos gamtos grožis, civilizacijos ir kultūros pasiekimai.

 

Architektūra. Walto Disney koncertų salė

Pixabay nuotr.

Turiu silpnybę architektui Frankui Gehry. Walto Disney koncertų salė, kurioje įsikūrusi jaunais ir išradingais dirigentais (įskaitant lietuvių Mirgą Gražinytę-Tylą) garsėjanti Los Andželo filharmonija, yra ne tik drąsios, visas klišes įveikiančios architektūros pavyzdys, bet ir puikiausios akustikos salė, kokioje kada nors teko būti. Netoliese dygstančiu Broadų ir Šiuolaikinio meno muziejais, Los Andželo opera, kuriai vadovauja garsusis tenoras Plácido Domingo, Ahmansono ir kitais teatrais Los Andželas nustebins snobus, kurie mano, kad šis miestas ir visa Kalifornija siūlo tik masinių pramogų.

 

Vanduo. Soltono ežeras

Kalifornijos plėtros bendrovės inžinieriai nemaloniai nustebo, kai praėjusio šimtmečio pradžioje iškastus irigacinius kanalus užtvindžiusi Kolorado upė laikinai išsiliejo į Soltono įdubą, pripildė ją vandens ir pavertė keista gražia 890 kv. km pločio „jūra“. Šeštajame ir septintajame dešimt­metyje Soltono ežero paplūdimiais ir jachtklubais mėgavosi poilsiautojai, įskaitant ir dainininką Franką Sinatrą su kompanija. Tačiau laikui bėgant natūralių ištakų neturinčiame telkinyje daugėja druskos ir iš aplinkinių ūkių nutekančių trąšų. Dėl to jame vis sunkiau išgyvena žuvys. Atostogautojai šią vietą apleido jau senokai ir iš kadaise žmonių knibždėjusių kurortų liko tik vaiduokliai. Ypač įdomu aptikti penkiasdešimties ar daugiau metų senumo reklamų, siūlančių prestižinius sklypus prie vandens. Tačiau to keisto telkinio nepaliko paukščiai, jų įvairovė čia – didžiausia Vakarų Amerikoje.

 

Panorama. Aukso Vartų sąsiauris

Pixabay nuotr.

Man įstabus ne vien garsusis Aukso Vartų tiltas, bet ir visas sąsiauris, kurio vienoje pusėje – Ramusis vandenynas, kitoje – San Fransisko miestas ir įlanka. Nežinau, ar yra nuostabesnė gamtą ir civilizaciją vienijanti panorama pasaulyje nei įlankos, tilto, miesto ir vandenyno vaizdas nuo Marino kyšulio, kai ją maudo auksiniai besileidžiančios saulės spinduliai.

 

Telkinys. Mono ežeras

Pixabay nuotr.

Stebuklingas vandens telkinys yra Mono ežeras. Jo ekosistema daug palankesnė vandens gyvūnams nei Soltonas. Kaip ir šis, Monas pritraukia daugybę paukščių, ypač tokių, kurie minta ežere besiveisiančiomis krevetėmis. Virš vandens stūksančios tufo uolos atrodo nežemiškai.

 

Gamta. Sekvojos nacionalinis parkas

Pixabay nuotr.

Kalifornijos Sekvojos nacionaliniame parke auga didžiausias pagal tūrį pasaulyje medis. Pilietiniame kare ir kovose su Amerikos čiabuviais prieštaringai išgarsėjusio generolo Williamo Tecumseh Shermano vardu pramintos sekvojos kamieno apimtis yra per 31 m, o aukštis – apie 84 m. Šis augalas yra daugiau nei 2300 metų senumo ir spėjama, kad sveria apie 1250 metrinių tonų. Sekvojų ir šalia esančiame Karalių Kanjono nacionaliniuose parkuose apstu įspūdingų didžiųjų medžių ir kitų žadą atimančių vaizdų. Ne visus juos gali pamatyti keliaudamas automobiliu, todėl reikia leistis pėsčiomis.

 

Vynai. Viognier ir Zinfandel

Nuo 1976 m., kai aklai vyną ragavę prancūzų ekspertai geriausiu išrinko ne prancūzišką, o Kalifornijos Chardonnay ir Cabernet vyną, valstijos vyndarystės prestižas nenustoja augti. Verta pasivažinėti ar pasivaikščioti vaizdinguose vynų regionuose: Napos, Sonomos, Rusų ir Santa Ynez upių slėniai (rekomenduoju pažiūrėti Alexanderio Payne’o filmą „Klystkeliai“) ir Paso Roblesas. Keli mano mėgstamiausi vynai – tai kietas kaip plienas Viognier ir kartais net įžūliai sodrus Zinfandel. Pastarasis, kaip neseniai paaiškėjo, giminingas ne tik Italijos Primitivo, bet ir Kroatijos Crljenak kaštelanski.

 

Projektas. Hooverio užtvanka ir hidroelektrinė

Pixabay nuotr.

Taip, ši užtvanka ne Kalifornijoje, tačiau netoli jos ir su ja susijusi. Tam, kad būtų suvaldyti Kolorado upės potvyniai (dėl kurių ir atsirado Soltono ežeras), per Didžiąją ekonomikos krizę daugiau nei 5 tūkst. darbininkų (112 jų žuvo) statė milžinišką užtvanką prie Arizonos ir Nevados sienos. Stebuklas man ne tik pats per 220 m aukščio statinys, kadaise buvęs didžiausia užtvanka pasaulyje. Nuostabu tai, kad upės vandenis naudojančios septynios valstijos (įskaitant Kaliforniją) sugebėjo susitarti dėl jos statybos ir panaudojimo. Darbininkų stovykla tapo Nevados Boulder Sičio miesteliu, už jos susiformavęs telkinys – Mido ežeru, o užtvankoje įrengta hidroelektrinė elektros energija aprūpina Kaliforniją, Nevadą ir Arizoną. Užtvanką puošia art deco stiliaus architektūra ir čiabuvių navahų bei pueblų liaudies meną primenančios dekoracijos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų