Scanpix nuotr.

Myli ar nemyli

Myli ar nemyli

Tobulėjant meilės paieškos priemonėms, baimė likti vienam nemažėja

JAV prezidento rinkimus laimėjus verslininkui Donaldui Trumpui, interneto pažinčių programėlėje „Maple Match“ naujų registracijų skaičius ėmė augti kaip ant mielių. Nenuostabu – mobiliosios priemonės kūrėjai pažadėjo padaryti pasimatymus vėl didžius (ang. make dating great again). Tai yra supiršti kanadiečius su amerikiečiais. Taip pastarieji galėtų gauti Kanados pilietybę ir apsisaugoti nuo esą JAV ištikusio košmaro.

Vis dėlto toks pavyzdys – tik taisyklės išimtis. Pagrindine priežastimi naudotis įvairiomis mobiliosiomis pažinčių programėlėmis ar interneto svetainėmis dažniausiai tampa siekis susirasti antrąją pusę. Kitaip tariant, bent trumpam atsikratyti baimės visam laikui likti vienišam. Šalia viešojo kalbėjimo siaubo, vorų fobijos ar nuogąstavimų dėl antsvorio, tai įvardijama kaip viena didžiausių baimių.

Greitėjant gyvenimo tempui, paroje liekant vis mažiau laiko, kasdien modernėjant technologijoms ir nykstant riboms tarp valstybių, šį nerimą atitolinti tampa vis paprasčiau – užtenka vieno brūkštelėjimo pirštu per išmaniojo ekraną.

2006 m. Rusijoje sukurtoje mobiliojoje programėlėje „Badoo“ jau užsiregistravo maždaug 340 mln. planetos gyventojų, ji prieinama 47 kalbomis. Tad nenuostabu, kad šių programėlių kūrimas laikomas vienu pelningiausių verslų („Tinderis“ šiuo metu vertinamas 1,6 mlrd. JAV dolerių suma), o ir vartotojai laimingi: vidutiniškai po 35 min. praleidę šioje programėlėje, per savaitę surengia apie 1,5 mln. pasimatymų.

Abejingai ar nepasitikėdami į pažintis internetu žvelgiantys skeptikai nerimsta: o kaip tikrasis bendravimas? Juk neįmanoma apie žmogų spręsti iš nuotraukos, o ir susirašinėjimas toli gražu neatspindi tikrų ketinimų ar emocijų. Atsakymų į šiuos klausimus turi ir psichologai, ir pažinčių svetainių kūrėjai.

„Prieš pasaulį užvaldant spaudos, telekomunikacijų, vėliau – interneto priemonėms, meilės ieškota kaimo šokiuose, bažnyčioje ar turgaus aikštėje, – sakė psichologas Gediminas Navaitis. – Prieš dvidešimt ar daugiau metų galėjai pamatyti troleibuse knygą skaitantį keleivį, o šiandien jau ne tik jis, bet ir visas troleibusas skaito savo telefoną. Todėl drąsiai galima teigti, kad net ir pasikeitus priemonėms esmė – rasti gyvenimo partnerį – lieka tokia pat.“

Jei kviestum į pasimatymą kiekvieną žmogų, su kuriuo internete persimeti keliomis žinutėmis, labai greitai pasibaigtų ir laiko, ir pinigų atsargos.

Tai pripažįsta ir pažinčių svetainių kūrėjai. Jų manymu, būdas internetu susirasti antrą pusę netgi yra pranašiausias. „Susipažinti internete yra saugiau ir fiziškai, ir emociškai, nes galima išlaikyti bendravimo atstumą ir geriau pažinti žmogų, – sakė tokių svetainių specialistas Deividas Juozapavičius. – Pažintys internete yra gerokai efektyvesnės. Jei kviestum į pasimatymą kiekvieną žmogų, su kuriuo virtualiojoje erdvėje persimeti keliomis žinutėmis, labai greitai pasibaigtų ir laiko, ir pinigų atsargos.“

Jo nuomone, svarbu ir tai, kad pažinčių svetainės panaikina aplinkos ir pomėgių ribotumus. Pora kartais tampa žmonės, kurių kasdienybė niekada nebūtų susikirtusi. Be to, net ir tokiam iš pažiūros paviršutiniškam būdui susipažinti taikomos moralės nuostatos. Bendrovės „Abodo“ prieš metus atliktas tyrimas rodo, kad daugiau kaip trys ketvirtadaliai moterų partnerių naudojimąsi mobiliosiomis pažinčių programėlėmis laiko neištikimybe, tam pritaria ir daugiau kaip 60 proc. vyrų.

Vis dėlto antroji pusė – dar ne viskas, ko internete ieško svetainių ir mobiliųjų programėlių vartotojai. Vieni renkasi priemones, siūlančias iš karto susitikti su didele žmonių grupe, kiti – atsitiktinio susitikimo kavinėje prie kavos puodelio, treti neieško nei pokalbių, nei sielos draugo. Šių vienišių poreikius imasi tenkinti sekso pažintis siūlantys portalai.

Pažinčių svetainės netgi tampa lygiaverčiais tokių socialinių tinklų kaip feisbukas konkurentais. Specialistai pastebi, kad net ir radę antrąją pusę žmonės neatsisako šių bendravimo priemonių ir jį iš mesendžerio perkelia į pokalbius pažinčių portaluose. „Ieškodami potencialaus partnerio jie randa daug draugų, su kuriais vėliau skirtis gana sudėtinga, – teigė D. Juozapavičius. – Dėl šios priežasties daugelis internete veikiančių svetainių siūlo ir kitokias pramogas – žaidimus ar diskusijų grupes.“

Taigi aišku viena: greitas ir lengvas pažintis siūlančių priemonių vis daugėja. Tačiau tai nereiškia, kad darosi paprasčiau prie žmogaus prieiti ar jį išgirsti, galiausiai susieti su juo gyvenimą. Net ir brūkštelėjimas pirštu čia bejėgis. Todėl nesvarbu, kokioje aplinkoje – virtualiojoje, radijo, televizijos, laikraštyje ar miesto parke – vienišiai pasirenka ieškoti gyvenimo partnerio, viskas priklauso nuo gebėjimo bendrauti ir užmegzti artimą ryšį.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų