Barbarai savo valstybėje

Barbarai savo valstybėje

Artėjant svarbiausio šių metų politinio įvykio atomazgai – prezidento rinkimams – šalyje stebime dar neregėtą demagogijos ir politikų cinizmo fiestą. Dažniausiai iš valdančiosios daugumos pusės, veikiančios pagal principą „tikslas pateisina visas priemones“, slenka pasiūlymų, iniciatyvų ir naujų draudimų lavina.

Šio vajaus priežastis, – nesunku atspėti, – yra bandymas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatui Sauliui Skverneliui nutiesti kelią į prezidento postą. Siekti daugiau įtakos savaime nėra blogai. Kiekvienos politinės partijos tikslas yra pasiimti tiek valdžios, kiek jos suteikia piliečiai, o kiekvieno į politiką pasukusio žmogaus noras pasiekti karjeros viršūnę, net jei tai gerokai viršija konkretaus asmens talentą ir galimybių ribas, yra suprantamas. Ambicingų asmenybių Lietuvoje netgi gerokai per mažai. Tai atspindi ir šių rinkimų dalyviai, kurių absoliuti dauguma, švelniai tariant, pervertina savo galimybes būti valstybės vadovu.

Tačiau nerimą kelia tai, kad ši kova vyksta be jokių taisyklių, kėsinantis į pamatinius demokratijos principus ir vertybes. Nevaldomo azarto, užsidegimo ir įniršio apimti Seimo daugumos atstovai ištisas visuomenės grupes ir svarbius valstybės institutus mėgina sumenkinti, įtraukti į savo liguistas sąmokslo teorijas ar tiesiog paversti tautos priešais.

Ryškiausiai šiame fronte pastaruoju metu veikia du LVŽS frakcijos Seime atstovai – Stasys Jakeliūnas ir Vytautas Bakas.

Pirmasis atakuoja centrinį ir komercinius bankus, finansinių technologijų bendroves – kelia nepasitikėjimą šalies finansų sistema, baido investuotojus ir braukia net šios Vyriausybės pastangas neatriboti Lietuvos nuo tendencijų, iš esmės keičiančių pasaulio ir atskirų šalių ekonomikų struktūrą.
V. Bakas veikia dar plačiau. Priskyręs sau kovotojo su „MG Baltic“ koncernu vaidmenį, šis veikėjas daugiausia energijos skiria griauti visuomenės pasitikėjimui visu verslu, o pastaruoju metu nusitaikė ir į teismų nepriklausomumą. Be jokių stabdžių žeriami kaltinimai V. Bakui nepalankias nutartis priimantiems teisėjams ir grasinimai pertvarkyti visą teismų sistemą kuria pavojingą precedentą įbauginti teisėjus ir teismų sistemą paversti valdžios tarnaite, kaip yra Rusijoje ar kitose valstybėse į rytus.

Kaip netrukus išaiškėjo, S. Jakeliūnas turi daugybę asmeninių nuoskaudų, dėl kurių anksčiau puolė buvusį SEB banko prezidento patarėją, dabar S. Skvernelio politinį konkurentą Gitaną Nausėdą, taip pat Lietuvos banko valdybos pirmininką Vitą Vasiliauską. Liežuvio nevaldantis V. Bakas, tikėtina, irgi yra užsigavęs dėl teismo prieš pusmetį jam skirtos 200 eurų baudos už draudžiamus vartoti teiginius apie koncerną „MG Baltic“.

Gal tai emocingų, valdžios apakintų ir jiems tekusios atsakomybės nesuvokiančių žmonių netramdomas pyktis? Galbūt. Tačiau yra priežasčių manyti, kad tai didesnio plano dalis, nes ir V. Bakas, ir S. Jakeliūnas sulaukia ne tik valstiečių lyderio Ramūno Karbauskio, bet ir S. Skvernelio palaikymo.
Pastarasis irgi nesusilaikė neparodęs paniekos teismams, kai prieš pusmetį pasiūlė paaukoti pinigų V. Bakui baudai sumokėti. „Tai viso labo po simbolinius pusantro euro kiekvienam. Susimeskime. Parodykime, kad bauda nėra tik paties Vytauto klausimas ar problema, kad jo persekiojimas visomis įmanomomis priemonėmis rūpi mums visiems, kad mums ne tas pats!“ – emocingai feisbuke prieš pusmetį rėžė premjeras.

Gal tai emocingų, valdžios apakintų ir jiems tekusios atsakomybės nesuvokiančių žmonių netramdomas pyktis? Galbūt. Tačiau yra priežasčių manyti, kad tai didesnio plano dalis.

Šiame valstiečių kare su visais S. Skverneliui galbūt atsitiktinai teko (gal jis savanoriškai pasirinko) kovos su žiniasklaida frontas. Aštrių ir užgaulių žodžių kitiems negailintis premjeras pats itin skaudžiai ir dažnai neadekvačiai reaguoja į kritiką ir kartu su artimiausiais komandos nariais įsivėlė į asmeniškumais persunktus konfliktus su Andriumi Tapinu, 15min.lt redakcijos ir kitais žinomais žurnalistais. Pridėkime LVŽS surengtą LRT apgultį, žiniasklaidai skaudžiai finansiškai smogusius alkoholio reklamos draudimus ir nuolatines užuominas, kad gali būti ribojama vaistų ar kita reklama, to paties S. Skvernelio persekiojimus už kritiką primenančius samprotavimus, kurie žurnalistai turi teisę jam užduoti klausimų, o kurie – ne.

Valdantieji sutelkė jėgas spausti savarankiškas ir kritiškai mąstančias visuomenės grupes – visuomenininkus, valdžios ramybę trikdančias medikų ar pedagogų profsąjungas, žiniasklaidą, verslą ir daugelį kitų, kurių darbas, idėjos ir veikla suneša tuos pačius biudžeto milijonus, valdžios dosniai dalijamus atskiroms visuomenės grupėms papirkinėti.

Kovotojais su mistinio elito sistema pasiskelbę valdantieji net po pustrečių beveik beribės valdžios metų valstybėje elgiasi lyg ją užpuolę barbarai. Ir tai, kad prezidento rinkimų kampanija vienu ar kitu rezultatu baigsis, dar nereiškia, kad apgultis atslūgs. Priešingai – artėjant 2020-ųjų Seimo rinkimams šis pavojingas žaidimas įgaus dar daugiau netikėtų ir ciniškų formų.

Ovidijus Lukošius yra Alfa.lt ir IQ vyriausiasis redaktorius

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų