(Scanpix nuotr.)

Instagramo kartos kasdienybė be filtrų

Instagramo kartos kasdienybė be filtrų

Ši karta subrendo kaip tik tuo metu, kai istorija prasidėjo iš naujo. Ji – žmonijos ateitis ir civilizacijos nuosmukio įrodymas. Žiniasklaida iš jos šaiposi, o prekių ženklai neriasi iš kailio. Bet ką gi iš tiesų apie ją žinome? Sophie Elmhirst gilinasi, kaip mąsto tūkstantmečio karta.

Rinkdamasi suknelę vakarėliui Alexa užtruko. Taip nutinka nuolat, nes ją išblaško net menkiausios smulkmenos. Mergina jau vėlavo, bet nesisielojo, nes visi visada vėluoja. Išskyrus, žinoma, jos vaikiną Olly’į, kuris visuomet atvyksta laiku ir jau laukė Alexos. Jai dėl to buvo nesmagu, nes, kaip įprasta, jis ėjo į vakarėlį vien tam, kad palaikytų merginai draugiją. Apsispręsti, ką apsivilkti, sunku, nes būtina išsirinkti tinkamą drabužį. Ne tą, kuris patiktų kam nors kitam ar net jai pačiai, o tą, kuris nepriekaištingai atrodytų nuotraukose. Alexa visada mąsto, kaip atrodys nuotraukose. Šia problema ji jau pasidalijo su savo instagramo gerbėjais istorijoje – po paros savaime pasišalinančiame vaizdo įraše. Ant lovos gulėjo kelios suknelės.

Tą žiniasklaidai skirtą vakarėlį, į kurį mergina ruošėsi eiti, rengė etiškų papuošalų bendrovė „64Facets“, prekiaujanti ne mažiau kaip 10 tūkst. JAV dolerių kainuojančiais vėriniais ir apyrankėmis su deimantais iš konfliktų nedraskomų šalių. Priėmimas vyko stilingame viešbučio „Blakes“ bare Pietų Kensingtone. Nuotraukos pasklis visame internete, todėl drabužį reikėjo išsirinkti itin kruopščiai. Apsivilkus laisvai krintančią suknelę Alexai nereikėtų visą vakarą vaikščioti įtraukus pilvą. Kita pridengtų žastus, kuriuos ji linkusi slėpti. Su trečia mergina sau atrodė lyg storas šikšnosparnis. Ji niekaip negalėjo apsispręsti.

Alexai taip nutinka visada: pasimatavus visus spintoje esančius drabužius apima panika, o atvažiavus „Uber“ vairuotojui ji vilki drabužį, kurį matavosi pirmiausia. Pozuojant nuotraukoms svarbiausia tinkamai stovėti. Pavyzdžiui, atkišus kelį kojos atrodo ilgesnės. Asmenukei priešais veidrodį pozuojama visai kitaip: perkreipiant kūną ir atkišant užpakalį, taip siekiant Kardashianų stiliumi suformuoti S raidę. Su makiažu paprasčiau, nes jis visada toks pat: katės akys, pudra ir paryškinti skruostikauliai – irgi Kardashianų triukai, nors iš tiesų Alexai ši šeima visai nerūpi. Merginos nuomone, Kardashianai yra pajuoka. Tačiau ji tiksliai žino, kad gal trečią kartą gyvenime nemūvės pėdkelnių. Alexa visada labai drovėjosi savo kojų. Jei prieš metus būtum jai pasakęs, kad eis iš namų be pėdkelnių, ji būtų tik nusijuokusi.

Alexa Abraham, @alexa.abraham, @rexrayy, yra 24-erių. Ji neaukšta ir jai tai patinka. Merginos veidą rėmina ištiesinti juodi plaukai. Jos vardas toks pat kaip ir „Amazon“ virtualios asistentės. Kartą mergina net pravirko sužinojusi, kad įmonės vadovė ją pasamdė vien dėl to: manė būsiant smagu po ranka turėti gyvą Alexą. Ji gimė Niujorke, bet užaugo Londone. Vėliau tėvai ir jaunėliai brolis bei sesuo grįžo į JAV. Kartais Alexai atrodo, kad ją kankina tapatybės krizė, nes mergina kalba su amerikietišku akcentu ir gali balsuoti tik JAV (už Hillary, jei tik jos balsavimo paštu biuletenis būtų atėjęs laiku), bet ne visada supranta šios šalies kultūrines užuominas, nes paauglystė prabėgo ne ten. Tačiau labai dažnai nesupranta ir britų, pavyzdžiui, kodėl trūksta galimybių pasirinkti sveikus patiekalus, o sporto salės negali pasigirti didele įrangos įvairove.

Alexa dalijasi butą buvusiame savivaldybės daugiabutyje vakarinėje Londono dalyje. Iš išorės pastatas atrodo kiek nušiuręs, ypač betoniniai laiptai ir išblukę balti balkonai, bet pats butas atnaujintas, jame įrengta virtuvė su žvilgančiais raudonais fasadais ir du vonios kambariai. Būstas visada atrodo nepriekaištingai, nes Alexai patinka tvarkytis. Kol kas nuomą apmoka tėvas, buvęs bankininkas. Ji dirba viešųjų ryšių startuolyje „Prezzroom“, kuris atstovauja klientams, siūlantiems sveikos gyvensenos produktus, tokius kaip „KIN Nutrition“ (veganiški baltymų milteliai), „Boundless Nuts“ (riešutai, prisodrinti daugiau maisto medžiagų pasitelkus actekų ir aborigenų mirkymo ir kepimo metodus) ir „New Motion Fitness“ (sporto ir jogos treniruotės skambant technomuzikai). Pernai Alexa ten atliko praktiką ir telefonu siūlyti įmonės paslaugas drįsdavo tik prieš tai pasirašiusi pokalbio tekstą. Per kelis mėnesius ji suprato mokanti ieškoti klientų instagrame. Generalinė direktorė paaukštino ją iki vienos įkūrėjų, ir dabar Alexa gali įžengusi į patalpą ramiai siūlyti idėjas keturiasdešimtmečiams.

#romantika

Nuo 2017 m., kai baigė universitetą, Alexa labai pasikeitė. Anuomet ji nebūtų išdrįsusi kalbėti viešai ar dėvėti šortų, o dabar socialinėje žiniasklaidoje demonstruoja pilvo preso nuotraukas ir kasdien transliuoja instagramo istorijas. Prieš metus ji buvo ką tik susipažinusi su Olly’iu tvankiame studentiškame bare Fulame. Dabar ketino praleisti savaitgalį vaikino gimtajame Dorsete ir pirmąsyk susitikti su jo šeima.

Olly pustrečių metų vyresnis už Alexą. Galima sakyti, senelis. Jis šviesiaplaukis, nešioja akinius bei išlygintus marškinius ir pasižymi itin anglišku jautrumu, todėl visada atrodo linksmas ir mandagus. Olly lankė užmiesčio internatinę mokyklą, o paskui Dorseto gramatikos mokyklą. Jis dirba finansų sektoriuje Londono centre ir valgo mėsą. Alexa lankė privačią dieninę mokyklą Londone, dirba važinėdama po visą miestą, taip pat svetainėje prie stalo arba telefonu viduryje nakties. Valgyti dažniausiai renkasi žuvį.

Pažinties pradžioje nuolatinis Alexos gyvenimo raportavimas internetu Olly’iui pasirodė nepriimtinas ir net nemandagus. Pats jis daugybę metų naudojosi senuoju „BlackBerry“. Galiausiai pasidavęs socialinės žiniasklaidos kerams jaunuolis manė, kad ji skirta parodyti, kuo užsiimi, ir būti savimi. Savo instagramą jis užversdavo kavos nuotraukomis. Alexai jos pasirodė neįkvepiančios, todėl ji po kiekvienos nuotraukos jam rašydavo: „Kas čia dabar?“ Mergina išmokė, kaip tinkamai naudotis instagramu, ką daryti, kad fotografijose diena atrodytų gražesnė ir įdomesnė. Alexa netrunka sužinoti, kai kuris nors pažįstamas vyrukas įsitaiso naują merginą, nes jo instagramo turinys iškart pagerėja.

Kartais kyla minčių, kad šiais laikais nerimas madingas. Nerimauja visi. Arba jaučiasi prislėgti.

Iš pradžių praraja tarp Alexos ir Olly’io internetinių įpročių kėlė šiokių tokių nesklandumų. Jiems teko išsiaiškinti, ar apskritai įmanomas bent koks nors kompromisas. Dabar Olly supranta instagramo svarbą Alexai ir jos darbui. Jis susitaikė su instavaikino padėtimi: nuolat atsiduria jos nuotraukose ir istorijose, vaizdo įrašuose iš sporto salės, vakarėlių, restoranų, parkų ar tiesiog einant gatve. Laisvalaikį vaikinas planuoja pagal tai, kaip jis atrodys instagrame. Tam labai tiko „Aperol Spritz“ prekės ženklo renginys Hokstone, kur buvo galima pasiirstyti kanalu, nudažytu šio gėrimo – oranžine – spalva. Su kompromisais susitaikė ir Alexa. Ji išmoko visą dieną nesinaudoti telefonu jiedviem leidžiant laiką kartu, nes žino, kiek daug Olly’iui tai reiškia.

Pora šiek tiek nerimavo dėl kelionės į Dorsetą. Alexa norėjo padaryti gerą įspūdį. Olly nuogąstavo, kad draugę ištiks kultūrinis šokas. Jo šeimoje apstu asmeninių žaidimų ir tik jai suprantamų pokštų, kurie kitiems gali pasirodyti neįprasti ir nejaukūs. Giminės susitikimai būna triukšmingi ir keisti. Vaikinas buvo įsitikinęs, kad tėvas nepraleis progos pašiepti Alexos vardą.

#ambicijos

Alexa norėtų išplėtoti asmeninį prekės ženklą ir įgyti įtakos internete. Ji jau tapo sportinių drabužių bendrovės „Seeing Things“ ir veganiškų prezervatyvų „Hanx“ ambasadore. Jei instagrame pavyktų sukaupti pakankamai gerbėjų, Alexa galėtų perkelti paskyrą į jutubą, kur savo kanalus turi kai kurie jos interneto didvyriai: pavyzdžiui, itin nuostabiu kūnu ir darbo etika pasižyminti „Grace Fit UK“ (434 tūkst. prenumeratorių) ir „Anna Akana“ (2,4 mln. prenumeratorių), kurianti kone originaliausią jos matytą turinį. Anksčiau Alexa buvo įnikusi į kompiuterinius žaidimus, tad draugai siūlė jai išplėsti savo internetinę platformą per „Twitch“, tiesiogiai transliuojančią, kaip žmonės žaidžia kompiuterinius žaidimus. Kadangi šioje srityje merginų nedaug, joms nesunku sulaukti dėmesio. Nors ši pramoga buvo neatsiejama nuo berniokiškos vaikystės, šiandien Alexa labiausiai domisi sveika gyvensena ir sportu. O tam tinkamiausias instagramas.

Mergina turi ir „LinkedIn“ paskyrą, kuri pakursto ambicijas dėl darbo ir statuso: matydama, kad buvę bendraklasiai dirba NASA arba „Goldman Sachs“, ji jaučiasi pasiekusi per mažai. Į asmeninei saviraiškai skirtą „Tumblr“ Alexa kelia kitų vartotojų paskyrose rastus tamsius ir slogius paveiksliukus – kaupia asmeninę galeriją, kurios tikrai nenorėtų rodyti nė vienam pažįstamam. Tviteryje ji seka naujienas, ieško dainų žodžių, lieja mintis, dalijasi memais ir piktinasi politika. Bet visame šiame dvare karaliauja instagramas. Jis yra Alexos gyvenimo variklis, darbo terpė ir ta vieta, kurioje trečią valandą nakties, Olly’iui jau užmigus, ji vis kartoja sau: „Dar 5 minutes. Dar 5 minutes.“

2014 m. kovą prisijungusi prie šio socialinio tinklo Alexa jau paskelbė kone 600 nuotraukų ir turi maždaug 1500 gerbėjų. Neseniai mergina pastebėjo, kad kuo dažniau nuotraukose matyti ji pati ir kuo atidžiau parenka grotažymes, tuo daugiau gerbėjų sulaukia. Bet drauge tai kelia įtampą. Anksčiau mergina nesusimąstydama skelbdavo, kas jai patinka, o dabar įkėlusi nuotrauką nerimauja, ar tai gera mintis, ir nekantriai laukia komentarų. Labai svarbu nesusimauti ir neužgauti kurios nors garsios įtakingos asmenybės, nes jie gali lengvai sugriauti tavo karjerą.

Alexa žino, kad kai kurie senamadiški draugai, matydami jos srautą, pavyzdžiui, sporto salės veidrodyje užfiksuotas asmenukes, mąsto: „Kas, po galais, jai nutiko?“ Bet sportininkai, asmeniniai treneriai ir dietologai instagrame nuolat skelbia asmenukes iš sporto salių. Alexa mano, kad tai motyvuoja ir įkvepia, bet nepriklausant tai bendruomenei tikriausiai galima pamanyti, jog žmogus paprasčiausiai tapo savimyla.

Todėl jai labiau patinka skelbti instagramo istorijas, nes vaizdo įraše ji gali būti tikresnė nei kruopščiai atrinktose ir surežisuotose nuotraukose. Instagramo istorijos atskleidžia ne tai, kaip žmonės norėtų save pristatyti, o tikrąją jų esybę. Alexos istorijos vertinamos gerai. Žmonės asmeniškai parašo, kad ji atrodo natūrali ir smagi, pavyzdžiui, kai paspringo baltymų milteliais, kvailiojo arba pademonstravo siaubingą dirbtinį įdegį. Alexai svarbu, kad jos instagraminė asmenybė būtų kuo autentiškesnė – ji, bet internete.

Alexa pamilo internetą sulaukusi 13-os. Tokiame amžiuje ką nors pamilsta visi. Ji iki 3 val. nakties pliurpdavo su draugėmis, naršydavo jutubą ir bandydavo surinkti kuo daugiau įrašų savo feisbuko sienoje. Pastebėję šiuos naktinius įpročius tėvai atimdavo nešiojamąjį kompiuterį. Prisiklausę dukros pažadų jie atlyždavo, bet paskui mama surengdavo naktinę pasalą ir viskas prasidėdavo iš naujo. Tėvai elgėsi griežtai, tačiau ir ji nebuvo auksinė.

Jaunesnių brolio ir sesės (17-os ir 18-os) santykiai su socialine žiniasklaida visai kitokie. Jie nemėgsta viešintis ir šaiposi iš jos nenuilstamos veiklos instagrame. Panašiai buvo ir su snapčatu, kur ji skelbdavo 200 sekundžių trukmės istorijas (paros nuotraukų ciklus). Draugės sakydavo: „Dėl Dievo, gal jau baigsi!“ O ji atkirsdavo: „Atsiprašau, buvau girta.“ Dabar snapčato laikai baigėsi, o feisbuką Alexa naudoja tik archyvuoti nuotraukoms, reklamuoti renginiams arba skelbti pranešimams apie naujus santykius. Praėjusiais metais, kai jiedu su Olly’iu feisbuke oficialiai paskelbė esantys pora, tai dar buvo reikšminga. „Ar tai svarbu?“ – tąsyk paklausė Olly. „TAIP, TAI SVARBU“, – atsakė Alexa. Tačiau jei apie santykius savo sienoje paskelbtum šiandien, būtum visiškas atskalūnas.

#nuovargis

Vieną saulėtą rytą suskambus durų skambučiui Alexai buvo įteiktas siuntinys, kuriame mergina rado sportinių drabužių: pereinamų atspalvių sportinę liemenėlę ir prie jos derančias tampres. Toks perėjimas nuo tamsaus iki šviesaus atspalvio dabar labai madingas. Siuntiniai irgi ant bangos. Alexos miegamasis nukrautas paketais. Užsisakant tiek daug prekių internetu neišvengiamai kartais tenka kai kurias grąžinti. Gauti siuntinius merginai patinka, bet prireikus pačiai išsiųsti paketą ji ima nerimauti, nes nėra įsitikinusi, kad gerai supranta, kaip veikia paštas. Lova nukrauta dėžėmis iš įvairių nuolatinių tiekėjų, tokių kaip „Tribe“ (užkandžiai) ir „Pink Parcel“ (higienos reikmenys bei „Balsuokite už moteris“ apyrankės), kurie siunčiami kas savaitę ar mėnesį ir suteikia išskirtinumo jausmą. Vieni jų mielesni už kitus. „Kiek mažiau mėgstu „Pink Parcel“, nes juose dažniausiai būna tik tamponai“, – skundžiasi Alexa.

Ji apsivilko naująją liemenėlę ir patraukė į vietos sporto salę „PureGym“. Šioje rūsyje įrengtoje tamsiai pilkoje pramoninio stiliaus erdvėje stovi eilės įprastos įrangos, prakaituoti vyrai kilnoja svorius priešais lubas siekiančius veidrodžius. Alexa susimąstė, kuo čia užsiėmus. Paprastai sportuoja pagal nuotaiką: jei jaučiasi pavargusi ir nori atsibusti, atlieka širdies stiprinimo pratimus, o jei jaučiasi energinga ir nori nurimti, renkasi laiptus imituojantį treniruoklį. Šiandien ji pasirinko laiptus įtampai numalšinti, nes bandė draugei suorganizuoti gimtadienio kokteilių vakarėlį, bet paaiškėjo, kad suburti jos bičiulius „WhatsApp“ programėlėje visai nelengva užduotis. Ji visada viską planuoja.

Anksčiau Alexa linksmindavosi dažniau, bet dabar jos gyvenime per daug nuovargio ir įtampos, ji nuolat užimta. Kartais jai labiausiai patinka šeštadienio vakarą praleisti sporto salėje. Anksčiau mergina kone religingai sportuodavo kiekvieną dieną, bet pernai šis įprotis išblėso, todėl ji jaučia nusivylimą. Kur kas geriau, kai drauge sportuoja Olly, nes salėje tyko pavojų. Vyrai flirtuoja ir kviečia į pasimatymus. Piko valandomis Alexa sportuoti neužsuka, nes tuo metu ten beprotiška. Jei vis dėlto ryžtasi eiti viena, vengia patalpų, kuriose daug raumeningų vyrų. Svorių kilnojimo skyrius gali būti pragaras Žemėje.

#atsipalaidavimas

Gimtadienio vakarėlis! Vietoj torto buvo pasirinktas kamambero sūris ir visi gėrė proseką. Rūkaliai susirinko Alexos balkone. Visi kiti laiką leido svetainėje, kur grojo šokių muzika. Alexa įnešė kamamberą su įsmeigta žvakute ir visi padainavo.

Viename kampe pokalbis pasisuko apie Harvey Weinsteiną ir ką reikėtų daryti, jei vadovas imtų reikalauti sekso. „Tik noriu pasakyti, kad gyvenime tenka priimti sprendimus, – pareiškė viena pragmatikė. – Arba laikaisi aukštų moralinių principų, arba čiulpi jam pimpalą.“ Dauguma nesutiko. Turėtų būti koks nors kompromisas. Kažkas pareiškė, kad nereikia užmiršti įstatymų. „Nesakau, kad jis geras ir turėtų išsisukti, – tęsė pragmatikė. – Bet iš esmės žmonės yra bjaurūs.“

Iš balkono grįžo rūkaliai. Viena viešnia pasakė: „Valgau tik ekologiškus produktus, bet rūkau kaip kaminas.“ Olly papasakojo apie jųdviejų bičiulį, kuris visą savaitę maitinasi veganiškai, bet savaitgaliais prisigeria ir prisiryja keptos vištienos. Kažkas prisiminė paskutinį kartą, kai vartojo LSD. Alexa buvo pašiurpusi. Sykį jai teko prižiūrėti LSD pavartojusias drauges. Šios apsivėmė. Mergina nutarė daugiau niekada nesiryšianti tokiai patirčiai.

Buvo atneštas prekybos centre pirktas vikšro formos tortas tiems, kas nenori švęsti su sūriu. Gabalėlį pasičiupo ir Alexa. „Leidžiu sau, – pasakė ji. – Šiandien mano malonumų diena. Sporto salėje praleidau tris valandas.“

„Ji pamišusi dėl sporto salės, – paaiškino Olly. – Aš sportuoju nuo 45 minučių iki valandos.“

„Jis visada išeina anksčiau“, – pasakė Alexa.

Olly pridėjo: „Aš nuperku jai maisto, pavyzdžiui, grybų arba sriubos.“

Alexa alergiška laktozei, nevalgo glitimo ir turi pilną stalčių maisto papildų bei vitaminų, kuriuos vartoja, kai neužmiršta. Aktyvintoji anglis, švelni geležis, šakotosios struktūros amino rūgštys – ji taip įgudo tai vartoti, kad gali nuryti išsyk visą saują. Kartais pristinga laiko tinkamai pavalgyti, todėl užsikemša baltyminiais batonėliais ir kokteiliais. Mergina dažnai dėl ko nors pameta protą. Olly prisiminė praėjusių metų jųdviejų atostogas Lansarotėje.

„Kiekvieną dieną bent sykį valgydavai kalmarus“, – pasakoja jis. „Na, jau ne, – prieštarauja Alexa. – Tikrai ne visada.“ Jei Alexos ir Olly’io mitybą pavaizduotume Veno diagrama, centre būtų tik vienas patiekalas – salotos.

Tai irgi vertė nerimauti rengiantis kelionei į Dorsetą. Alexa suprato, kad ten teks susidurti su klasikine britų provincijos virtuve: daug angliavandenių, pieno produktų ir mėsos. Ji ketino prieš tai nuvykti į „Waitrose“ ir apsirūpinti sveikais užkandžiais.

#nerimas

Alexos smegenys nuolat verda mąstydamos apie tai, ką dar reikėtų nuveikti. Parašyti pranešimą, išsiųsti el. laišką, susitarti dėl susitikimo. Šis tempas taip atsiliepia organizmui, kad ji kone nuolat jaučia skausmą krūtinės srityje. Praeityje mergina dažniausiai nerimaudavo dėl savo kūno, todėl vengdavo atidengti odą ir net turėdavo prisiversti pereiti gatvę, nes negalėdavo pakęsti minties, kad ją stebi automobilių vairuotojai ir keleiviai. Dabar ji labiau jaudinasi dėl karjeros, kaip jai sekasi ar turėtų sektis.

Universiteto baigimo diena buvo blogiausia gyvenime. Dar ir šiandien prisiminus norisi verkti. Alexa stovėjo ant scenos ir tai turėjo būti šventinė akimirka, bet kaip tik tuo metu ją ištiko panikos priepuolis. Paskui ji raudojo gulėdama ant grindų tualeto kabinoje. Viskas atrodė kaip pasaulio pabaiga: jai niekada nepavyks išsaugoti darbo vietos ir ko nors pasiekti. Visada regisi, kad visi skinasi kelią greičiau, pasiekia daugiau ir laimi.

Asmenybė tampa tuo, kas filmuojama, viešinama, vertinama ir, reikia tikėtis, monetizuojama.

Kartais kyla minčių, kad šiais laikais nerimas madingas. Nerimauja visi. Arba jaučiasi prislėgti. Socialinėje žiniasklaidoje, kad atrodytum tikras, būtina turėti praeitį: kokių nors išgyvenimų ar ligų. Alexa jaučiasi to persisotinusi, bet prisimena, jog dar visai neseniai žmonės vengdavo užsiminti turintys psichikos sveikatos bėdų, nes bijodavo netekti darbo arba sulaukti patyčių. Žinoma, geriau būti atvirai ir nuoširdžiai. Bet ar geriau atskleisti per daug, nei visai nesidalyti?

Kartais Alexa jaučiasi lyg kūdikis suaugusio žmogaus kūne arba vis dar esanti šešerių. Ji žino, kad sumišę daugelis į trečiąjį gyvenimo dešimtmetį įkopusių žmonių, ir galbūt nieko naujo jausti spaudimą, abejoti savimi, baimintis dėl finansinio apsirūpinimo. Tačiau ji taip pat žino, kad suaugo nepalankiomis aplinkybėmis, kai pasaulis atrodo nenuspėjamas ir ateitis neužtikrinta, kai tikimybė turėti stabilų darbą arba įsigyti būstą yra menka.

Priešais veidrodį rinkdamasi tinkamą suknelę etiškų deimantų vakarėliui Alexa prisiminė praėjusį vakarą žiūrėtą istorinio serialo „Džeimstaunas“ epizodą. Šiame seriale pasakojama apie pirmąsias naujakurių gyvenvietes Virdžinijos valstijoje. Jai patinka istoriniai serialai, tokie kaip „Britanija“, „Vikingai“ ir „Viktorija“. Merginai keistai patrauklus atrodo ribotas praeityje gyvenusių moterų gyvenimas, palyginti su paralyžiuojančia gausybe sprendimų, kuriuos tenka priimti jai pačiai. Nors Alexa ir nenorėtų sudaryti įspūdžio, kad pritaria prievartinėms santuokoms.

Bet grįžkime prie „Džeimstauno“. „Viena tokia pora susituokė. Jie atrodė labai laimingi ir visi juos sveikino, o aš staiga pagalvojau, kad nėra nė vieno fotoaparato! – prisimena Alexa pasisukdama apžiūrėti savo atspindžio iš vienos ir iš kitos pusės. – Niekas neišsitraukė išmaniojo telefono. Ten vaizduojamas XVII a. ar panašiai. Nėra technologijų. Pagalvojau, kad visa tai atrodo kaip rojus. Kasdieniame gyvenime jausčiausi nepalyginti geriau, jei šių dalykų nebūtų, bet dabar jie neatsiejami nuo mano egzistencijos. Suprantate? Esu priversta pagal juos planuoti visą savo gyvenimą.“

Gautų pranešimų sąrašas ilgas kaip paklodė. Velnias. Visi jau seniai deimantų vakarėlyje. Olly jos laukia. Alexa pagaliau išsirinko suknelę (pirmąją).

„Uber“ vairuotojas sustojo prie kuklaus juodo „Blakes“ fasado. Rūsyje įrengto baro prietemoje svečius pasitiko šampanas ir sidabriniai rakteliai. Juodos sienos fone stikliniuose stenduose tviskėjo deimantų vėriniai. Jei gautu rakteliu svečiui pavyks atrakinti nedidelę dėžutę, jis laimės ten gulintį papuošalą.

Alexa nuėjo nufilmuoti deimantų savo instagramo istorijai, o Olly pasiliko kampe apmąstyti kelionės į Dorsetą, kuri jau visai čia pat. Tai, kad ji važiuoja drauge, labai svarbu: jo šeimoje partneris pristatomas tik tuo atveju, kai santykiai rimti. Dar tais pačiais metais jie ketino drauge apsigyventi kokiame nors Londono bute, kurį galėtų sau leisti išsinuomoti. Jis mąstė apie rajonus į pietus nuo upės, nors ir žinojo, kad ji tikisi ko nors arčiau centro, pavyzdžiui, Noting Hilo. Pora jau kalbėjosi apie ateitį. „Ji nori trijų vaikų, – sako Olly. – Greičiausiai tai reiškia, kad turėsime tris vaikus.“

Kilo nedidelis sąmyšis išaiškėjus, kad laimingasis raktelis priklauso kūdikiui, kurį kažkas netikėtai atsinešė į vakarėlį. Žmonės bandė parodyti susižavėjimą. Bet Olly ir Alexa didžiąją dalį laiko praleido kampe gurkšnodami gėrimus ir plepėdami. Jie kalbėjosi apie tolesnę vakaro eigą: į kurį barą eis ir kaip norėtų neperlenkti lazdos, nes kitą dieną bus minimas 27-asis Olly’io gimtadienis.

Neperlenkti lazdos nepavyko. Ryte Alexos istorijoje buvo įamžinti deimantų vakarėlio padariniai: Alexa su kolegėmis apsikabinusios bare, paskui Alexa su Olly’iu užsivožę sombrerus – įraudę ir linksmi. Pasakojimas tęsėsi: jos vaizdo įrašuose naktis lėkė beprotišku greičiu, tvyrojo atsipalaidavimo ir trumpam paminto drovumo nuojauta. Jie neįtikėtinai gerai leido laiką.

#pažiūros

Užaugęs internete žinai, ką reiškia būti stebimam, kaip jautiesi, kai tave girdi, ir kaip kuo daugiau esi stebimas ir girdimas, tuo labiau to norisi ir reikia. Gyvenimas neatrodo tikras, jei jo nepaviešini, ir negalioja, kol nesužinai, ką apie jį mano kiti. Asmenybė tampa tuo, kas filmuojama, viešinama, vertinama ir, reikia tikėtis, monetizuojama. Internete galėtum – o gal net turėtum – būti prekės ženklu. Giliai instagrame tarpsta gerais ketinimais grįsta beprotystė – varžybos siekiant įrodyti, kad jauti, žaviesi, kenti ir myli labiau nei bet kas kitas. Taip pat galioja nerašyta taisyklė atsilyginti paslauga už paslaugą: parodyk pritarimą man ir aš parodysiu pritarimą tau. „Kyla klausimas, kaip mes apskritai atsidūrėme šioje situacijoje? – vieną popietę nusistebėjo Alexa. – Kodėl turime girtis savo gyvenimu? Nežinau. Tai labai keisti prieštaringi dalykai.“

Tačiau Alexa tik socialinėje žiniasklaidoje gali nuoširdžiai apie save kalbėti ir mėgautis savo kūnu. Būtent internete ji sužinojo apie tarpkultūrinį feminizmą ir būtinybę pripažinti, kad būdama pasiturinčia baltaode moterimi ji turi gerokai daugiau galimybių. Mergina supranta, kaip jai pasisekė, kad tėvai remia pinigais, kad ji gali dirbti tai, kas patinka, ir siekti gyvenimo, kurio norėtų. Ji didžiuojasi, kad bendraamžiai gali kalbėti tokiomis temomis kaip psichikos sveikata ir seksualinis priekabiavimas, kurias tėvai neretai slėpdavo arba neigdavo. Visos jos pažįstamos moterys yra patyrusios vienokių ar kitokių seksualinių priekabių, bet prasidėjus #MeToo judėjimui jos gali nuoširdžiai apie tai prabilti. Alexos kartai įgriso visuomenės įprotis tylėti. Dabar ji drasko tą tylą – triukšmingai, laisvai ir per įvairias platformas.

Žinoma, kartais nuolatinis viešumas kelia Alexai nerimą – juk svetimi gyvenimai dažnai atrodo tokie kerintys. Bet taip pat ji jaučiasi ne tokia vieniša ir labiau apsišvietusi. Dabar ji rūpinasi problemomis, aktualiomis ne tik siaurai jos klasės, laiko ir vietos aplinkai. Viską pasvėrus, įžvalgos, gautos iš asmeninio viešumo internete, ir abipusis palaikymas, juntamas pasidalijus tviterio pranešimais, atsveria neigiamus interneto padarinius. „Manau, kad be to atvirumo vis dar būčiau labai nelaiminga, – sako Alexa. – Žinoma, negaliu sakyti, kad dabar man iš užpakalio šviečia saulė.“

#šeima

Dorsetas. Savaitgalis išsamiai atsispindėjo Alexos instagramo istorijoje: nerimo pilna kelionė taksi iki stoties (jie vos spėjo į traukinį), įspūdingi namai ir ekskursija sode, Olly’io golfo partija su broliu ir tėvu, muzikos festivalis po atviru dangumi, mišios sekmadienio rytą.

Alexai Olly’io šeima pasirodė be galo smagi, o ji, regis, priėmė ją į savo gretas. Viskas atrodė palaiminga ir tarsi patvirtino jų tarpusavio jausmus. Kelionei pasibaigus Alexa tviteryje parašė: „Savaitgalis su vaikinu ir jo miela šeima buvo nuostabus. Manau, kad, nepaisant išgerto vyno, nuo juoko man sustiprėjo pilvo raumenys. #šerbornas #anglijosprovincija #dzen #laikassušeima #vyrukaivyrukai.“

Kartu su pranešimu buvo įkeltas 15 sekundžių vaizdo įrašas iš šeštadienio vakaro. Pievoje po debesuotu dangumi stovėjo žmonių apsupta šventinė scena. Alexos telefonui pasisukus buvo matyti šokantys Olly ir jo tėvas: abu sinchroniškai ir džiaugsmingai lyg išprotėję mojavo galūnėmis. Buvo girdėti tik po naktiniu dangumi griaudėjanti daina „Mr Brightside“ ir Alexos juokas.

Sophie Elmhirst yra laisvai samdoma žurnalistė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų